Tak skal du ha
![]()
... Gratisdns.dk er valgt til projektet.
Mvh. Ole
Dat 1/17/2006 7:50:36 PM
Forfatter: Azite
Hej Ole
Vi er flere om budet -
![]()
Mvh. Rita - Azite
Hej Rita
Hej Rita
Tak for din pm, håber det er iorden jeg svare her, så nysgerrige og måske fremtidige iværksættere kan følge med i projektet
Gid jeg havde råd til at overlade store dele af projektet til specialisterne, men desværre tillader min nuværende økonomi ikke dette.
Sandheden er at jeg faktisk slet ikke har råd til meget andet end at registerer alle domænenavnene og få dem hostet.Men jeg tror på produktet og de firmaer jeg har forhørt mig hos virker positive, så jeg skal til et par møder sidst på ugen der forhåbenligt giver lidt mere afklaring omkring økonomi osv.. (selve produkterne har jeg fået et privat lån til)
Jeg bliver desværre nok nød til at gå den hårde vej og lave de fleste ting selv. Jeg laver selv billeder, tekster, logoer, og andet fyld, så det eneste jeg skal bruge er faktisk nogle simple skabeloner til reklamesiderne. Og så enten en multi-language shop eller flere enkelte shops.Her er jeg også lidt i tvivl, men som udgangspunkt tror jeg at man lettere får danskere til at handle på et dk-domæne, osv..
mener der findes en Oscommerce shop med forskellige sprogmoduler der er lige til at gå til.
Tak for tilbudet, det kan være jeg vender tilbage,.. Jeg vil prøve at spare hvor jeg kan, så jeg evaluere løbende på de tilbud jeg støder på
![]()
Mvh. Ole
Dat 1/17/2006 8:41:40 PM Forfatter: Casper Sigaard [. Men det kunne være spændende at få de ''søge-kyndige'' herinde på banen. Er det virkelig en god måde at markedsføre sit produkt på?
Hej Casper
Ja, det kunne være lækkert hvis der kom nogle tunge drenge forbi og gav deres besyv på projektet.
![]()
Mvh. Ole
Dat 1/17/2006 9:16:18 PM Forfatter: Sune Christesen [QUOTE]Kan nogen fortælle mig hvor jeg BILLIGST kan registereen masse dk,de,se, og com domæner og bagefter ikke været bundet til at bruge deres webhotel, men selv frit kan vælge webhotel?
gratisdns.dk som nævnes kunne være en mulighed hvis ikke du ønsker at betale for dns/webhosting, hvor du kun betaler for registrering og vedligeholdelse af domænenavnene, og altså ikke DNS driften da den er gratis (finansieres bl.a. af domænerne). Du kan også vælge at registrere domænerne et billigere sted, og blot benytte den gratis DNS drift hos gratisdns - priserne på mange af domænerne er dog relativt lave i forvejen, men ved com/de og måske se kan du vist godt finde det billigere.
Det er det samme i tyskland. Her kræver det også et tysk firma. Ved dog ikke lige om det er de samme regler med ''kvoter''.
Det er vist ikke helt det samme så vidt jeg ved, da det vist ''bare'' er et spørgsmål om at registratoren skal stå som admin-c for domænet hvis ikke registranten bor i Tyskland, og at registratoren derfor bliver ansvarlig for håndtering af juridiske dokumenter til registranten. Mange registratorer vælger vist at de ikke vil registrere til folk udenfor Tyskland for at undgå det ansvar/bøvl. Der er ingen kvote f