Du får sandsynligvis ikke svar på det spørgsmål her i tråden, eller i andre tråde på offentlige forums. Hosting af lidt mere krævende sites, er ikke hyldevarer der kan håndteres via et webinterface. Efter min mening kræver det en personlig/direkte kontakt for at få nærmere afstemt, hvad der forventes og hvad der skal til.
Præcis. Det er også derfor jeg håbede på at folk, der havde en side med nogenlunde samme statistik, ville melde sig på banen med deres erfaringer.
Anyways,
et lille spørgsmål, du siger du har en god mængde pageviews, og hits - på en VPS - med 1GB ram.
Hvis du har 1.1 millioner sidevisninger om måneden - det er 35.7k om dagen, eller ca 25 sidevisninger i minuttet, hvilket er en god slat.
Jeg tjekkede din sider ud, for at finde ting der måske kunne gøre du brugte mindre ressourcer:
- Du sender cache-control: no-store, no-cache, must-revalidate, post-check=0, pre-check=0 og Pragma: no-cache - Dette gør at browsers (og proxies) ikke har muligheden for at cache din side i x antal minutter, timer whatever - ved at sætte cache-control til f.eks, 1-4 timer, gør at hvis folk besøger din side inden for dette tidsrum, så kan de have en cached version af din side, hvilket spare din server for noget processing.
- Sæt Expires headers frem i tiden, istedet for 19 November 1981
- Du bruger Connection: Close - Ved at bruge keep-alive, holder du en connection til en computer åben - hvilket gør hvis de laver flere requests, så kan de bruge samme connection, til at downloade filer - dette minimere tiden mellem hver request, men det spare også at du skal åbne nye connections hele tiden, og hvis man har mange requests, så kan den tid det tager, være en god slat.
- Minify og combine css/javacript/html - grunden til at gøre dette er du kommer til at sende mindre requests og mindre trafik - hvilket vil resultere i at din server bruger mindre tid på at 'sende' siden til brugeren, og har mere tid til andre.
- Overvej højere cache-control på billeder, css, og javascript - Nuværende er det 7 dage, og billeder især, kan sagtens sættes frem til 1 år - da et billed højest sandsynligt ikke ændre sig
- Udover det - evt tag et kig på WP Super Cache, eller W3 Total Cache - begge 2 virker utrolig godt, og kan virkelig sætte load ned, da du ikke behøves at lave alt processing hele tiden, og du højest sandsynligt kan cache en hel del af dine resultater fra database etc
|