Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

skatteproblematik i.f.m. overdragelse af enkeltmandsvirksomhed

Side 1 ud af 3 (28 indlæg)
Tilmeldt 7. Apr 07
Indlæg ialt: 52
Skrevet kl. 20:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Kære Aminoer

Jeg har et lidt akut spørgsmål, som jeg håber en af jer med viden om og indsigt o skatteregler kan gøre mig klogere på.

Her er et kort oprids af problemet:

Med baggrund i finanskrise og en pludseligt uheld, der har tvunget mig på sygedagpenge i snart 24 måneder, har jeg en skattegæld hængende over hovedet. Gælden er på 190.000.- og er desværre blot er vokset mens jeg har været sygemeldt. (andre muligheder havde jeg ikke).

I perioden hvor jeg har været sygemeldt har jeg valgt at lukke min virksomhed ned, da jeg jo alligevel ikke havde meget gavn af dem. Men da det var et enkeltmandsfirma forbliver gælden jo at stå som restance.

Denne gæld har jeg naturligvis til hensigt (og heri er Skat nok enige) at betale tilbage igen, men har fået lavet en henstand hos Skat, som netop blev indgået fordi min indtægt var yderst begrænset.

Da jeg nu så småt igen er klar til at genoptage mit arbejdsliv, har jeg for 2 måneder siden startede virksomhed op igen og er begyndt at få opgaver igen. Så på mange måder tegner det lyst  ....og dog.

For nu har jeg fået en tilsigelse fra Skat som vil komme på min bopæl på mandag og gøre udlæg i mit hjem. Jeg har så ringet til Skat og har fået at vide, at det er fordi at regler for restance når man er FIRMA er nogle andre end reglerne når man er LØNMODTAGER. Jeg havde ikke overhovedet tænkt at det ville gøre nogen forskel og har altid betragtede enkeltmandsfirmaers CVR-numre og ejerens CPR-numre som værende - groft sagt - to sider af samme sag. Men Skal kræver nu alle 190.000 indfriet her og nu eller at jeg får en afdragsordning som maksimalt kan låbe 12 måneder. Ingen af delene er mig muligt at indfri.

Je har researchet mig frem til, at det klogeste at gøre er, at lukke firmaet ned inden mødet, idet jeg så - og det har Skat bekræftet - hører under andre og mere lemelige regler.

Og her kommer så åroblemet: Min virksomhed har modtaget tilsagn til nogle fondsmidler, som jeg får refunderet når den konsulentopgave jeg har fået midlerne til, er afsluttet. Men uden CVR-nummer er der jo ikke noget firma der kan modtage og viderebetale disse midler. Så nu står jeg med et spændende og sundt projekt, hvor der endda er puttet statsmidler i  ...men som jeg må give afkald på gundet Skatteregler.

Så mit spørgsmål er:

- Kan jeg overdrage/sælge/forære min virksomhed og den CVR-nummer til en "stråmand" således at CVR-nummeret bevares, men hvor jeg samtidigt selv er at betragte som værende uden virksomhed

- og i så fald  ...kan virksomheden senere hen overdrages tilbage til mig (f.eks når jeg har sparet op til at betale min gæld)

- og får den nye ejer nogen form for risiko ved at overtage virksomheden/CVR-nummeret (her menes risiko grundet min person og min gæld)

Jeg har frem til fredag 15/2 (i denne uge) til at beslutte hvad der gøres. Så hvis der er nogle af jer herinde der er skarpe på disse ting ville jeg være RIGTIG glad for gode kompetente råd. Kunne evt også være telefonisk hjælp som jeg gerne betaler lidt for. Jeg har ringet til en masse mennesker og researchet de sidste 5 timer og er ved at være lidt rundtosset :-/

Jeg håber jeg har fået forklaret nogen lunde fyldestgørende

Med venlig hilsen

Anders

-

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46616
Fra  John Hannover Skrevet kl. 21:24
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

AJ:
- Kan jeg overdrage/sælge/forære min virksomhed og den CVR-nummer til en "stråmand" således at CVR-nummeret bevares, men hvor jeg samtidigt selv er at betragte som værende uden virksomhed

Du hører sikkert selv, bare ordet Stråmand, at den vist ikke er helt fin. Nej - man kan aldrig sælge en personlig virksomhed. Det CVR hører sammen med dit CPR. Du kan sælge aktiver og for den sags skyld, måske få overført aftaler osv - men det vil altsammen være skattepligtigt og dermed gå i lommen på skat, hvor det jo desværre hører hjemme.

Du og dit CVR skylder pengene og jeg tror ikke meget på at skat, når de er på vej, bare går igen hvis du siger du har solgt indholdet i dit CVR. Du vil formentlig ikke bare selv kunne komme alvorligt i problem, men bringe stråmanden i problem, for han kan jo ikke gi dig noget, indtjening eller andet, uden knaldsort. Skat vil vel altid gå efter dig hvis du kommer til penge, uanset virksomhed eller indtægt på anden vis

Drop alt om stråmand helt enkelt. Brug kræfter på at se hvad din aftale med fondsmidler osv kan bibringe dit CVR, og få lavet en aftale med skat igen, når du har forklaret om din fremtidige indtjening. Jeg tror ikke et sekund på, at snuptagsløsninger, som ikke skal bringe dig direkte i fedtefadet med mere end bare skattegæld, redder noget som helst, de bringer dig bare længere ud på tynd is.

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 22:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Det et altså en misforståelse af reglerne at man kun kan lave en afdragsordning på 12 måneder. Det er desværre også en misopfattelse som mange hos SKAT har.

Det er korrekt at Skat kun kan indgå aftaler med virksomheder på max 12 måneder. Efter de 12 måneder kan man så aftale en ny aftale, hvor Skat enten kan lade den oprindelige aftale fortsætte eller justere aftalen op eller ned.

Behold dit CVRnr og lavet nogle budgetter for din virksomhed og private økonomi så du kan sandsynliggøre hvad du har råd til at betale i afdrag.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 22:36
Hvor mange stjerner giver du? :

SKAT går vel også ind for at begrænse deres tab.

I min optik er en skattegæld på kr. 190.000 ikke småpenge.

Stig

Tilmeldt 7. Apr 07
Indlæg ialt: 52
Skrevet kl. 23:00
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak til jer alle for input

Jeg er jo sådan set ikke uenig og er egneligt typen der er tilhænger af rene linjer og fairness. Og en æld til Skat - uanset størrelse - er i sidste ende selvforskyldt. Og det er den jo også selv om omstændighederne er sygdom og modvind. Men synes bare det virker så forkert at et sundt bæredygtigt projekt - og for den sags skyld et forsøg på at rejse både mig selv og min virksomhed igen - skal lide døden fordi jeg nu engang skylder Skat penge. Jeg vil jo gerne betale tilbage, men kan jo kun gøre det med de midler jeg nu engang har.

I den forbindelse er det vigtigt også at nævne, at disse fondsmidler er på 50.000 og at det er den eneste indtægt der fremadrettet vil være. Selv samme indtægt er båndlagt den rådgivningsvirksomhed, so jeg har fået midlerne til. Så det er ikke så meget tabet af de 50.000 (selv om det jo også er ærgeligt), men mere det at projektet så lægges dødt.

Som nævnt er det ikke min hensigt at snyde og ej heller undlade at vedstå mig min gæld. Men tilsigelsen går netop på at jeg skal gøre rent bord eller indbetale over 12 måneder. Og det er jo trods alt de færreste der efter 1,5 måneds drift kan løfte sådan en sum  ...som jeg bestemt heller ikke betragter som småpenge.

Det lidt spøjse er, at det var en Skat-medarbejder der foreslog at jeg lukkede firmaet da jeg så dermed hørte under lønmodtagerregler og ikke virksomhedsregler. Og når de "truer" med tvang, udlæg m.v., så har jeg jo svært ved at gøre det jeg ellers ville gøre: nemlig byde dem indenfor til en fornuftigt og konstruktiv snak over en kop kaffe ...og da jeg i dag blev ringet op af den foged der så har meldt sin ankomst sagde hun "jamen hvis du har dokumentation for at du ikke driver virksomhed når vi mødes, så behøver mødet ikke længere foregå på din bopæl. Så kan vi godt mødes på Skats kontor (underforstået: så er deres muligheder nogle andre). Og som jeg forstod det, vil det så betyder at de derfra kan indgå afbetaling med mig, eller gøre udlæg i lønsum m.v. Og så vidt jeg har kunne læse vil det så være efter nogle satser der giver mig en chancen for at betale mad og husleje.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 00:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Søg professionelt hjælp. Jeg kan kun gentage at selvom du driver virksomhed så kan Skat godt indgå afdragsaftaler der ikke på 12 måneder giver fem det fulde beløb. Reglen er at der kan laves afdragsordninger på 12 måneder af gangen. Derefter skal der ske en vurdering af om afdragene skal ændres.

En rimelig praksis for naturligvis kan forholdene ændres markant når man driver virksomhed.

Når du åbenlyst står over for inkompetente medarbejdere hos SKAT så er den bedste gardering at få professionel assistance.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 00:45
Hvor mange stjerner giver du? :

Et ps.

Du har ret til samme rådighedsbeløb til mad mv. uanset om du driver virksomhed eller ej.

Så at du står bedre økonomisk ved at lukke din virksomhed er noget vrøvl. Der er kun tale om primært forskel i hvordan det skal beregnes og kravene der stilles i forhold til aftalen. Og ja her stilles større krav til dokumentation når det er en virksomhed.

Selvom nogle fogeder stadigvæk tror at de arbejder for prins John - så kan de stadigvæk ikke klippe håret af en skaldet.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 00:46
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

Jeg håber du løser det-

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46616
Fra  John Hannover Skrevet kl. 00:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Henrik Koudahl:
Du har ret til samme rådighedsbeløb til mad mv. uanset om du driver virksomhed eller ej.

Så at du står bedre økonomisk ved at lukke din virksomhed er noget vrøvl. Der er kun tale om primært forskel i hvordan det skal beregnes og kravene der stilles i forhold til aftalen. Og ja her stilles større krav til dokumentation når det er en virksomhed.

følg rådet - det er ikke muligt for skat at tage mere end du kan klare uanset hvad - det kan være de synes det er nemt hvis du lukker og de slipper for overvejelse, men det er ikke fornuftigt. Det er muligt den der fundats eller hvad det var kan skulle være bundet tydeligt, så den ikke kan plukkes, hvis ikke du har ret til den før du leverer et eller andet.

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Tilmeldt 7. Apr 07
Indlæg ialt: 52
Skrevet kl. 13:45
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for alle de gode svar  ...det er værdsat!

Jeg har i dag været i kontakt med Skat, som fastholder deres holdning. Ligeledes er det ej heller muligt at overdrage/sælge min virksomhed således at projektet med fondsmidler kan overleve. Dette fordi at den nye ejer i så fald åbenbart tildeles et nyt CVR-nr. Og da det er CVR-nummeret og ikke mig personligt, som har fået disse midler, er man tilbage ved udgangspunktet.

Så på trods af at jeres holdning overvejende herinde er, at jeg bør stå lige så godt/skidt med eller uden virksomheden, ser jeg derfor ikke rigtig anden udvej end at lukke ned for virksomheden. Det er jo rigtigt ærgerligt at både et spændende og sundt projekt og hovedparten af min tiltænkte fremtidige indtægtskilde dermed forsvinder. Men risikoen for udlæg i ejendele, tvangssalg af lejlighed, personlig konkurs (og hvad man nu ellers kan forestille sig) er for uoverskuelig for mig, når jeg samtidigt står midt på broen mellem sygemelding og en tilbagevenden til arbejdslivet (hvad det så end ender med at betyde).

Jeg vil dog gøre forsøget om hele projektet med fondsmidler må flyttes over i et nyt CVR-nummer. Så kan jeg jo om ikke andet glæde mig over at det kan vokse videre med nogle andre end mig som primus motor. Og så må jeg jo så nedbringe alt den gæld jeg kan og så åbne virksomheden op igen, når jeg en dag vurdere at kunne nappe sidste del af restancen i 12 måneders bidder.

Men tak for alle inputs og den hurtige reaktion her i 11. time :-)

Side 1 ud af 3 (28 indlæg)