Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Fælles investeringer - hvad er smartest?

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Fra Aarhus
Tilmeldt 3. Nov 10
Indlæg ialt: 77
Skrevet kl. 18:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej venner! Smile

Vi er to erhvervsøkonomi studerende, som vil prøve kræfter med aktiehandel for at opnå noget erfaring og forhåbentlig noget profit Wink.

Vi vil lave en fælles investeringspulje for at have flere midler at arbejde med - og så vi kan opnå større spredning af vores investeringer, end hvis vi investerede hver for sig.

I den forbindelse tænker vi, hvad der er bedst og nemmest rent skattemæssigt. Vi har tænkt os, at beholde vores eventuelle profit i vores depot til nye investeringer. Hvis vi bare opretter et privat investerings depot, hvor vi begge indskyder samme beløb, så skal vi betale personskat af vores gevinster.

Er der mulighed for at oprette en fond/virksomhed, hvor vi kun betaler skat af fonden/virksomhedens udbytte? Vi er klar over, at som minimum skal betale en eller anden form for virksomhedsskat af fondens/virksomheds profit - men denne er vel mindre end som privat investor?

Hvordan organiserer man fælles investeringer på den mest fordelagtige måde?

www.OnlineOutwear.dk - Canadisk kvalitet, rimelige priser, fri fragt! Spar optil 20 % på udvalgte varer!

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)