Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvad betyder "Royalty"?

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 22. Nov 10
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 13:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer

Håber I kan hjælpe med et - formentligt - simpelt spørgsmål. Jeg har en virksomhed, der designer og producerer forskellige boligprodukter. Indtil videre går det godt, jeg er dog begrænset af at skulle sælge for at have kapital til nye investeringer/produktion - da jeg ikke har lån i banken med er startet stille op. Jeg er nu i dialog omkring et samarbejde med et firma, der har et relativt stort navn og som selv producerer og sælger forskellige lignende produkter. De siger, at en samarbejdsmodel kunne være et royalty, hvor de overtager kollektionen og sælger den i udlandet, som en del af deres varemærke

Mit spørgsmål går nu på:

1: Vil det sige, at mine produkter ikke længere kan have mit eget logo på, men skal hedde deres i stedet? Således at jeg designer til dem? 

2: Hvor stor et cut får et sådan firma typisk for såden en aftale (ja det er jo sikkert meget forskelligt, alle mulige parametre taget i betragtning). 

3: Vil det være en bedre model end af have agenter i forskellige lande? 

Og ja - jeg skal selvfølgelig tale med dem om alt ovenstående, jeg vil bare gerne lige have lidt mere viden, inden jeg går videre. 

Håber I kan hjælpe :-)

Fra København
Tilmeldt 22. Jul 10
Indlæg ialt: 338
Fra  Jivana Skrevet kl. 14:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Er ikke i branchen med lidt bekendt med nogle af problemstillingerne

1) De vil nok gå efter deres eget logo, medmindre de satser på at have spottet et virkelig talent i dig

2) Det rigtige spørgsmål er nok nærmere hvor lille et cut de kan slippe afsted med at give dig

3) Jo mere kontrol man selv har desto bedre - men det forudsætter jo at man har kapital og kontakter til at kunne ekspandere selv

Indspark:

Sørg for at have forhandlingsparametre at skrue på, start med 

- tidsbegrænset aftale, hvorefter der kan genforhandles
- at deres distributionsret automatisk ophører hvis der omsættes for mindre end kr X inden for en given periode
Dit argument for dette: burde ikke være et problem - hvis ikke de kan afsætte dine design er der vel næppe noget problem du selv får designrettigheder tilbage

- At deres distributionsret til lande/regioner udenfor DK løbende gøres afhængig af der foretages salg til de pågældende lande/regioner på mindst kr X inden for Y år
Dit argument for dette: burde ikke være et problem - hvis ikke de kan afsætte dine design er der vel næppe noget problem i du selv får designrettigheder tilbage
Giver dig mulighed for at forfølge muligheder som de af forskellige grunde ikke vil forfølge

- Gøre den Royalty der skal betales til dig, afhængig af hvor meget der omsættes.

Gå efter en win-win aftale, giv udtryk for at det er det du ønsker (læs:vil have)

 

 

 

Glad indehaver af Jivana webshop - vi sælger Økologisk kosmetik og makeup - tjek os ud!

Fra København
Tilmeldt 22. Jul 10
Indlæg ialt: 338
Fra  Jivana Skrevet kl. 14:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Nåja; Royalty: Nogen har begået "et produkt" som der gives andre licens til at benytte - den sum penge der betales i licens er Royalty.

Glad indehaver af Jivana webshop - vi sælger Økologisk kosmetik og makeup - tjek os ud!

Tilmeldt 22. Nov 10
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 17:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kim

Mange tak for dit gode indlæg, det var informativt og brugbart. 

God weekend! :-)

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47171
Fra  John Hannover Skrevet kl. 19:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Royalty har jo generelt at gøre med betaling som angivet rimeligt fornuftigt i wekepedia:

Royalty er en honoraraftale, hvor indehaveren af en immaterialret får betaling for hvert solgt eksemplar af det produkt, hvor rettigheden udnyttes.

Royalties benyttes ved licensaftaler, hvor rettighedshaveren giver en anden tilladelse til at udnytte for eksempel musikrettigheder, filmrettigheder, et varemærke eller et patent. Når royalties bruges som betalingsform er rettighedshaverens indtjening afhængig af salget. Dog kan royalties kombineres med en fast mindstebetaling.

Var det film ville det også blive brugt, hvor ex en producent har rettigheden til filmatiseringen af et manusskript - også betegnet Royalty-retten. Hvis andre vælger på tidligt tidspunkt at investere i projektet, så vil det ofte aftalt, at de får en del af filmens overskud fra rettighedshaveren, de vil deltage i royalty indtjeneningen.

For dig må det være deres betaling for at udnytte din ret til produktet

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)