Jo vist kan man skam optjene dagpengeret som selvstændig, det er jo det Dana, , ASE og andre beskæftiger sig med. 12 mdr som selvstændig med indtjening eller sågar seriøs omsætning giver dagpengeret, men firmaet skal generelt lukkes for at man så kan få dagpenge. Dels for at sikre man ikke faktisk har selvstændig indtægt, dels for at dagpenge ikke skal virke som iværksætterstøtte
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER
Jeg har ik været helt skarp i min kommunikation med AAK . da jeg var ret stresset da jeg kontaktede dem.
Men det de svare til bi beskæftigelse muligheden er :
at det kan jeg heller ik få FORDI at jeg skal ha arbejdest de sidste 12 mdr på fuldtid og det må IKKE være i et eget ApS firma !! altså jeg SKAL ha været ansat i en anden virksomhed jeg ik selv ejer for at kunne opnå bibeskæftigelses modellen. synes det lyder underligt , jeg ahr været ansat i mit ene APS i 8 år og fået løn hver md som et hvilket andet arbejde. men det tæller ik siger AAK.
synes ik jeg hænger nogle ud OVERHOVEDET . fortæller bare situationen. bliver da nød til fortælle hvilken A kasse det er hvis nogle har erfaringer med det.
man bliverbare lidt skuffet , fordi det er som om a kassen indtager en angrebs position med det samme. og er faktisk halv ubehagelige i telefonen og bliver meget kolde i mails osv.
synes måske bare man kunne behandle folk pænt . og give saglige begrundelser .
A- kassen har et lille hæfte som beskriver dette problem, og hvordan du eventuelt kan få det løst.
Hos min A-kasse hedder pjecen "Bibeskæftigelse som selvstændig og dagpenge" den forklarer hvilke krav der stilles og hvilke rettigheder du selv har.
Det er klart dette er et følsomt område, da det ikke er meningen at man som dagpenge modtager skal kunne ha en indtægts givende virksomhed kørende ved siden af sin ret til dagpenge.
Meningen er heller ikke at dagpenge skal bruges som fødsels hjælp til nye virksomheds ejere, så de kan løbe virksomheden igang.
Vi har det største og billigste udvalg af boblekonvolutter.
JA , jeg tænkte lige nøjagtig det samme ... men åbenbart ik n iflg. medarbejderen ved AAK...... måske jeg skulle få et skriftlig afslag fra dem som en foreslog...