Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

på Google side 1 efter få dage med http://allinclusive-afbudsrejser.dk

Side 3 ud af 3 (21 indlæg)
Fra DK- Struer
Tilmeldt 26. Dec 06
Indlæg ialt: 2831
Fra  Ifindu.dk Skrevet kl. 15:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Der har været en ganske god debat her i tråden, og jeg vil da lige opdatere lidt på status...

Det har naturligvis aldrig været målet at ligge godt på på den eksakte søgning alene, der skal gerne komme gode placeringer på flere keywords hen ad vejen..., men jeg var bare lidt overrasket og stolt over at det gik så hurtigt, og det lader til at den holder sig deroppe, den er i hvert tilfælde ikke begyndt at bounce endnu.

Nu ligger den omvendte søgefrase: afbudsrejser all inclusive også godt placeret (som nr 5/6 på side 1) men der er selvfølgelig stadig plads til forbedring.
Mit næste mål er at sigte direkte på singlekeywordet afbudsrejser  og få siden frem på 1. side.

Det bliver nok lidt svært med nuværende setup, men så vil jeg bruge siden som springbrædt til en ny side som dukker op på et senere tidspunkt.
indtil videre arbejder jeg på at opbygge http://allinclusive-afbudsrejser.dk  så der er godt brugerindhold med en kvalitet der er værd at dele.

Hvad CTR angår, må jeg give jer delvist ret i at siden befinder sig i et nicheområde, og der kommer nok aldrig tusindvis af besøgende pr måned, men tendensen er faktisk rigtig god, og de mest pessimistiske her i tråden, har heldigvis ikke ret i deres forudsigelser, for der er ganske god tilgang af besøgende fra den organiske søgning.

Jeg har desværre fået forkerte oplysninger fra Aff.netværket omkring deeplinking til bestillings-serveren, og er dermed gået glip af omsætning, fordi bestillinger ikke er blevet registreret. Men tingene er nu rettet til, og der er begyndt at trille penge ind på kontoen.

De store sæsonudsving på keyword-søgningen er en udfordring, og eftersom siden først kom online efter peaket, har besøgstallene været middelmådige, dog med en omvendt kurve ifht søgning. Dvs. der kommer flere besøgende hver uge, på trods af at søgningerne på Google er faldende. Det skyldes naturligvis at siden efterhånden ligger højere på alternative søgninger også.

Det er ikke hensigtsmæssigt at være mere konkret her på Amino, da alt for mange lytter med, og indlægget vil ligge fremme til evig tid, så eventuelle nysgerrige er velkomne til at spørge ind på PM, så svarer jeg mere konkret, med mindre du er en direkte konkurrent.

Få hjælp til at det tekniske omkring Web og Grafisk -  https://icode.dk

Side 3 ud af 3 (21 indlæg)