Som andre nævner her i tråden, så ved vi intet om din forside, og længden af tekst på forsiden osv.
Men lige middelbart synes jeg, at 31 lyder noget i overkanten for en gennemsnitlig side på internettet.
Det er ganske forfærdeligt at læse en tekst, hvor det/n samme SEO-ord/sætning går igen og igen og igen, om end der kan være visse situationer, hvor det er naturligt.
Prøv at få en ven eller en bekendt til at læse forsiden og hør, om han bliver rundtosset eller ej.
Prøv at få den rettet til og se om ikke de gider at besøge dig igen.
Tak
J. Deleuran + trådstarter:
Undskyld
Hej Laust 2 ting jeg lagde mærke til da jeg besøgte din side.
1. designet syntes jeg ikke lige var helt godt til en side som din :S
2. ikke engang 100000000000 vilde heste kunne få mig til at læse alt den tekst du havde der :-(
og da bouncerate nu indgår som en ranking factor på Google så ville jeg helt klart kigge på om jeg kunne fikse min side så den blev lidt mere læsevenlig (i.e. lave din tekst lidt større)...
du kan have mistet links og nu fået nye links til siden og derfor nu vurderes side som ny da google vurdere en side aldre efter hvor gamle de links der peger på siden er og alle nye sider går op og ned ad i google
google værdien af dem som linker til dig, kan være gået ned ad
der kan være mange grundene men et links kunne hjælpe meget så man kan undersøge siden på alle mulig leder og kanter
poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows
Det er kun forsiden af mit site som er forsvundet fra Googles søgeresultater på et specifikt keyword. Det er altså ikke hele sitet som er blacklistet.
Der var oprindelig 822 ord på forsiden og der var 31 keywords. Jeg har nu barberet keywords ned til 27. Er det stadig for mange?
Jeg har aldrig besøgt googles Webmaster Tools. Er det noget man automatisk er medlem af når man har en hjemmeside? Nåh ! - det må jeg se at finde ud af.
Vil der altid ligge en besked på Google Webmaster Tools hvis de har fjernet ens site fra søgerelsultaterne? Eller er det noget Google ikke altid følger sig forpligtet til at meddele noget om?
Jeg kan huske at jeg engang læste om at man kun har 1 chance for at få revurderet sit site. Så det kunne være at jeg heller må fjerne nogle flere Keyword for en sikkerheds skyld - inden jeg anmoder om en revurdering.