Jeg har fået lavet en hjemmeside sidste år som privatperson og er lige pt. ved at få lavet noget mere på den.. Lad os antage at den er 10.000 kr værd.. Hvis jeg så opretter en enkeltmandsvirksomhed pr. 1 januar 2012 - Må min enkeltmandsvirksomhed så købe hjemmeside af mig som privatperson? eller overdrager man den bare automatisk til firmaet? Mvh Tobias. |
Hej Tobias
Den overdrager du bare til din virksomhed når du syntes det er det bedste tidspunkt, det er altid svært at værdisætte sådan noget og det er nemmest bare at overdrage den til virksomheden.
Det er lidt noget andet hvis du lukker din virksomhed og sitet stadig eksisterer.
Hvis man har mulighed for det, så er det altid en god ide som privatperson at bygge et site op med mange besøgende først og så lave den om til virksomhed når den begynder at give penge, når der ikke er nogen omsætning på siden så er værdien meget teoretisk.