Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Er du enig i at Liberal Alliance skal vinde?

Side 4 ud af 8 (73 indlæg)
Tilmeldt 16. Mar 06
Indlæg ialt: 851
Skrevet kl. 00:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Majbritt, jeg mener ikke at du kan sammenligne DK med USA og heller ikke sammenligne en DK brugerbetaling for lægehjælp med betaling for lægehjælp i USA.
Det er ud fra den betragtning at:

1. De fattige og svage i DK er generelt rigere og bedre hjulpet på mange punkter end de fattige og svage i USA.
2. Brugerbetalingen er symbolsk, ment på den måde at den skal forhindre at folk går til lægen uden at de fejler noget konkret, hvilket der desværre er mange der gør.
3. Lur mig, om hvis en sådan ordning bliver indført, at der ikke vil være tilskud til de svage i samfundet, da det jo generelt er den måde vi gør det på i DK, hvorfor det ikke vil ramme dem.

Tilmeldt 7. Jun 11
Indlæg ialt: 46
Skrevet kl. 00:33
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Nicolaj Thomasen:

Og det kommer fra en 22 årig knægt, vis skolegang "Mads" har været med til at finansiere, inden han blev udsat for en arbejdsulykke og brækkede ryggen.

 Føj for en indstilling!

 Skulle min onkel (som RENT faktisk brækkede ryggen) så også bare lægge sig ned og sige: "Nå det var dét. Nu kan jeg ikke gøre mere"? Nej for helvede! Han tog en uddannelse og sidder nu på et kontor. Ikke fuldtid - men 20 timer om ugen. Se dét er solidaritet!

 Husk på at det skandinaviske velfærdssamfund er en unik ting i verden. I mange andre lande er det op til en selv at komme på noget at lave for ikke at flytte på gaden. Det er desværre gået hen og blevet en sovepude...

 OG JA - min udmelding om at alle der stemmer rødt har ingen økonomisk forstand var måske til stregen!

 Og til dem af jer der spurgte studerer jeg økonomi på kandidaten.

Fra Nykøbing Falster
Tilmeldt 17. Jul 08
Indlæg ialt: 5907
Fra  Casper Schneidereit A/S Skrevet kl. 00:42
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Just Do It:
Føj for en indstilling!...

Det er flot af din Onkel, men det ændre jo stadigvæk ikke på der findes masse af mennesker som, heller ikke kan holde til at sidde 20 timer på et kontor. Psykisk syge m.m. dem skal der vel tages hånd om? Det er ikke til at diskutere, og får noget fornuftigt ud af det, hvis vi bare skal forholde os til konkrete enkeltsager :-).

Tilmeldt 7. Jun 11
Indlæg ialt: 46
Skrevet kl. 00:48
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

 Det siger sig selv.

 Jeg gav et konkret eksempel fordi det er ofte lettere at forholde sig til.

 Min pointe er at folk i en arbejdsdygtig alder i 99,99 % af tilfældene kan bidrage med ET ELLER ANDET.

 

Fra Sønderborg
Tilmeldt 28. Jun 07
Indlæg ialt: 902
Skrevet kl. 00:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Just Do It:
 Og til dem af jer der spurgte studerer jeg økonomi på kandidaten.

Ja teori og praksis hænger sjældent sammen, og verdenen fra et skolebord er fjernt fra det virkelige liv.

Husk du har to ører og en mund, så du skal lytte dobbelt så meget som du skal snakke, så lærer du mest.

Men det er flot af din onkel, helt sikkert, du kan bare ikke generalisere som i dine bøger og sætte to streger under alt i denne verden

Kom ud i det virkelige liv så snakker vi igen...

//

Success is a journey, not a destination. The doing is often more important than the outcome.

Tilmeldt 7. Jun 11
Indlæg ialt: 46
Skrevet kl. 00:56
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

 Jeg har ikke boet i Danmark i halvdelen af mit liv. Jeg ved om nogen hvordan det står til.

 Men kom ind i kampen du!

 Jeg er her ikke for mudderkast så I kan bare fyre løs nu - jeg svarer ikke medmindre det handler om politik.

Tilmeldt 27. Apr 07
Indlæg ialt: 6988
Fra  MobilTjek Skrevet kl. 01:00
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 3 person

Just Do It:
Føj for en indstilling!

 

Skru lige lidt ned for charmen! Jeg betaler stadig til din skolegang og håber da, at I også kommer omkring samfundsøkonomi på et tidspunkt.

Sammenlign mobilpriser med eller uden abonnement

Fra Sønderborg
Tilmeldt 28. Jun 07
Indlæg ialt: 902
Skrevet kl. 01:11
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

Just Do It:
 Jeg er her ikke for mudderkast så I kan bare fyre løs nu - jeg svarer ikke medmindre det handler om politik.

Lyder fint med kun politik, troede ellers du studerede til læge siden du gjorde dig til dommer over folks sygdom...

/

Success is a journey, not a destination. The doing is often more important than the outcome.

Fra Ribe
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 2069
Fra  ActiveWebs A/S Skrevet kl. 01:29
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person
Jeg forstår udemærket at mange iværksættere overvejer at stemme på liberal alliance, og synes selv rigtigt godt om mange af de forslag de har. Jeg synes dog man skal passe på med at lade sig forblinde af et par gode ideer, og kigge lidt mere på det samlede billede af partiet.

I mine øjne giver de et friskt pust og jeg håber bestemt at de får indflydelse, for de kan helt sikkert trække blå blok i den rigtige retning - det sagt, så mener jeg dog ikke at de skal have alt for meget indflydelse (endnu) hvorfor jeg ikke sætter mit kryds der. Det der primært afholder mig, er at jeg ikke føler at partiet er modent nok endnu og er usikker på hvor pålidelige de vil være når det kommer til stykket.

Det virker desværre til tider som et rodet samt ustabilt projekt, og det har jo været lidt af en bumpet rejse siden projektet i sin tid blev startet ud som ny alliance. Med den form partiet har fået nu er det jo et topstyret Anders Samuelsen projekt, hvilket kan skræmme mig lidt. Ikke at jeg har noget i mod Anders som politiker eller det at have en god fast struktur på et parti som man kender det fra erhvervslivet, men jeg er lidt nervøs for at der nemt kan opstå intern splid i partiet og at Anders nemt bliver tøsefornærmet hvis ikke det lige går efter hans hoved. Jeg frygter derfor i værste fald at visionen kan ende op som en døgnflue, og vi inden det næste valg kunne få en række partiskift eller løsgængere der oprindeligt kom ind på baggrund af LA stemmer.

Jeg håber jeg tager fejl, og at der slet ingen grund er til bekymring og tvivl ved næste valg, men jeg vil se nogle resultater før jeg tør gamble med min stemme :)
Fra Ringe
Tilmeldt 3. Jan 11
Indlæg ialt: 1217
Fra  MJ Kommunikation Skrevet kl. 06:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Jon:
Så vidt mig bekendt så går LA's udenrigspolitik ud på at lade indevandre komme til landet, hvis de selv kan betale deres egen sundhedsforsikring de første fem år de er i landet.

Det kan muligvis grænse til en udlændinge-politik - men en udenrigspolitik er det ikke

By the way - Jeg sammenligner ikke DK og USA - Jeg undrer mig over at nogen ønsker at importere lige akkurat den ting fra USA, som mange bliver chokerede over konsekvenserne af, når de befinder sig i landet.

Og den med "jamen så støtter vi nok de svage" - det står der ikke noget om i LAs forslag - der står bare at det skal kost X antal kroner at gå til læge. Og uanset om det er folks egen skyld, at de ikke har råd, har jeg ikke samvittighed til, at et barn dør fordi hans mor ikke havde de 100 kroner og tænkte at feberen nok gik væk af sig selv. Skræmmescenarie? Ja gu er det da så - men der mennesker i DK, hvor 100 kroner gør en forskel. Dem skal man ikke tvinge til at tænke i økonomi, når de burde tænke på at blive raske igen.

Side 4 ud af 8 (73 indlæg)