|
Hej Nu er det gammel viden, men altid rart at få opfrisket. Men idag, er det ikke så vigtigt, medmindre at man handler med privat personer, for snakker vi om profesionelle indkøbere så er de van til det, og kan ofte se igennem dette, psykologiske spil. Jeg har selv udarbejdet priser for et lille firma, og her skulle det gerne vise at man har lavet beregninger på alle ting, selvom vi typisk sad over en øl og snakkede om hvor meget vi egentligt kunne tillade os at tjene på en opgave. Så det endte typisk med priser på fx. 3,79 kr/tryk. Jeg har valgt en anden strategi for mit firma, jeg vælger at give afrundede tal, og det er udfra devisen at det er nemmere at regne på, og specielt når der skal laves overslag for opgaver. Og her kan indkøbere også hurtigt uden elektron hjerne regne med......Og det er så vejen frem idag. Vi er blevet van til alle de skæve tal, at vi idag er mere eller mindre imune overfor det. Og forholder os mere til hvad tingene koster hos konkurranten, eller hvad internettet siger. Problemet med skæve tal, er og har altid været at der på et tidspunkt skal afrundes, og her er det typisk i købers favører. Da man ikke bare kan runde op, når en pris fx bliver 799,94978 kr. /Kenneth ps. Nu er mine priser ikke til forhandling. Sådan lidt firma politik. Men på den anden side, så har jeg heller ikke mødt en kunde der var utilfreds med mine priser. |
Mikael christiansen:jeg Tror meget sandhed i dette her vis webmaster siger 28.745 kr i alt er denne person ikke parat til at prutte om prisen
vis siger 30.000 kr er der forhandlings grundlag for ingen rammer præcist dette tal når man arbejder
sælger du en vare rammer dine omkostninger nok sjældent et rundt tal , derved ved man der tjenes nok mere eller man giver en afrundet venner pris
tal med der gives sådanne 28.745 kr ialt er hvad jeg tænkte ikke noget man giver imellem venner derved ikke en venen pris
Præcist Mikael! Super eksempel med webmasteren og meget interessant vinkel omkring det med "vennepriser" - det havde jeg ikke lige overvejet, men jeg tror faktisk, du kan have fat i noget dér. Uanset er det i hvert fald en interessant vinkel! :) Tak for det.
I øvrigt helt utroligt så meget positiv respons, der har været på dette indlæg! TAK TIL ALLE JER DER HAR GIVET FEEDBACK! Jeres respons gør det til en positiv oplevelse at skrive indlæg her på sitet!
Det har siden inspireret mig til også at skrive et indlæg om, hvordan man sætter den rigtige pris på sit produkt: Kedeligt! - men sådan sætter du den rigtige pris på dit produkt ;)
Og et indlæg om, hvordan en overraskende sammenhæng mellem øl og bleer fik mig til at brænde for marketing: Øl og bleer - er vejen til proaktiv succes!
Endnu en gang tak til jer alle for den megen positive respons! ![]()
Bliv gratis medlem