Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kan man trække en bærbar pc fra i skat/moms ??

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
  • 1
Fra Taastrup
Tilmeldt 5. Nov 05
Indlæg ialt: 210
Skrevet kl. 20:21
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej igen

Hvis man har hjemmekontor - er momsregisteret, kan man så trække en bærbar pc fra i skat og moms ??
 
Man kan jo trække inventar/etableringsomkostninger fra - men hvad når det er en bærbar ??
 
 
 
Fra Sandkrogvej 12, 7790 Thyholm
Tilmeldt 14. Apr 05
Indlæg ialt: 8725
Fra  Kjers ApS Skrevet kl. 20:28
Hvor mange stjerner giver du? :
Ja
Fra Hinnerup
Tilmeldt 22. Jun 05
Indlæg ialt: 326
Skrevet kl. 12:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa

 
Hvis det er en computer du udelukkende bruger til virksomheden, så kan du trække momsen fra. Hvodan du kan trække den fra i skat, det kommer an på hvor meget den har kostet. Så vidt jeg husker, så er grænsen 10.000 kr. Hvis investeringen er under, så kan den trækkes fuldt fra i det år den bliver anskaffet, men koster den over 10.000 kr. (og det gælder alt inkl. skærm, printer osv.) så skal den afskrives over flere år. Reglerne her er jeg ikke helt inde i endnu. Vi har valgt selv at lave regnskab, og så få en revisor til at se det igennem, vi har lige afleveret momsregnskab, og det tog ikke lang tid, men han kunne lige fortælle, at der var nogle el-afgifter der også skulle skrives på moms-afregningen, så pengene er givet godt ud. Når vi skal lave årsregnskab, så laver jeg det også selv, men har også der brug for at få vejledning fra en revisor.
 
Hilsen

www.unik-kids.dk Webshop der henvender sig til alle småbørnsfamilier. Speciale afdeling til for tidligt fødte børn

Fra Skive
Tilmeldt 28. Mar 05
Indlæg ialt: 262
Fra  Dynamic-it web & hjemmesider Granitbutikken salg af granit og granitskærver Skrevet kl. 14:31
Hvor mange stjerner giver du? :
Hejsa Stones
Før at du kan trække det fulde beløb af din bærbare fra, kræver det at du har andet edbudstyr til privat anvendelse. Ellers skal man ind og skønne hvor stor en del af den bærbare, der anvendes erhvervsmæssigt/privat.
 
Jeg taler er erfaring, da jeg har været gennem møllen med min bærbare og det software, som jeg udvikler i. Det tog næsten et år med skriven frem og tilbage mellem min revisor og skattekontoret, og afsluttende møde med skatteankenævnet... (Det tager hårdt på en, når man ved at man har ret) Men efter at have dokumenteret at jeg har andet edbudstyr der udelukkende anvendes privat. Endte det med at jeg fik ret.
 
Et udsnit af afgørelsen i skatteankenævnet:
"I de tilfælde, hvor edb-udstyr er opstiller i den erhvervsdrivendes private hjem, gælder en ved retspraksis antaget formodning for, at edb-udstyret i et vist omfang anvendes i privat øjemed. Herved henses bla.. til, om den erhvervsdrivendes husstand råder over andet privat edb-udstyr, jft. TfS 1997.330"
 
Mit råd er derfor, at have styr på dit edbudstyr og hvad du anvender den til. Havde det derimod været på et kontor ude i byen, havde der intet problem været.
 
Held og lykke med.
 
Fra Farum
Tilmeldt 19. Jan 06
Indlæg ialt: 5951
Skrevet kl. 21:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Enig. Men generelt går udviklingen mere og mere i retning af at man anerkender fradrag. Særligt når vi taler om IT nørder m.v. (som der er en del af her). Det handler om at de fleste har mere end en computer.

Bemærk dog lige at der ikke er nogle klippefaste regler om at der er fradragsret for inventar på et hjemmekontor. Hvis kontoret ikke kan anerkendes som 100% erhvervsmæssigt kan man godt glemme fradragsretten fordi der så anses at være tale om et privat indbo.   

  

Skattekonsulenterne.dk Rådgivning til revisorer og advokater   Bent Zimmermann

 

Tilmeldt 23. Oct 07
Indlæg ialt: 8
Skrevet kl. 19:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Gælder dette kun når man vil trækket den bærbar fra i skat eller også moms?

 Jeg er helt grøn i forbindelse med firmadrift og moms osv. Så hvornår er det man trækkere ting fra i skat og hvornår trækker man dem fra i moms?

Eksempel:

Et firma tjener 100.000 kroner, firmaet køber så en computer og andre ting til firmaet til 100.000 kroner.

Hvornår i denne situation trækker skal man betale moms og skat, og hvad og hvornår trækker man det fra?

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)