Er det en murer der sjusker så er det mester der må tage ansvaret.
Og mange sælgere bliver snydt af deres arbejdsgivere.
Nu synes jeg ikke man kan sammenligne kriminalitet, med en håndværker der sjusker.
I alle andre former for kriminalitet slipper du ikke for straf, bare fordi der er en højere i hierarkiet der tjener mere på det du laver, end dig selv.
Når der en gang i mellem er programmer om disse firmaer, er det ikke svært for tvstationerne at finde medarbejdere der kan fortælle hvad der er foregået. Dermed må man formode at de fleste er ganske klar over hvad der sker, og det synes jeg også bliver bekræftet når man hører de forskellige skjulte optagelser.
For et par år siden var der en jobannonce, hvor jobbet gik ud på at man skulle tage imod pengeoverførsler, og sende dem videre. Lønnen var 10% af det overførte.
Den gang var politiet hurtigt ude og sige, at tog man det job ville man blive straffet. Jeg ser ingen grund til at man ikke også skulle kunne straffes for at sælge fupannoncer.