Hej Allesammen, Der er tidligere i dag blevet udtrykt ønske om lidt hjælp til at få skubbet gang i en Facebook side. Jeg tænkte derfor på om vi ikke skal lave en fast månedlig starthjælp-side hvor nyoprettede Facebook sider kan blive nævnt? Grunden til at der skal være en ny tråd hver måned er, at det ellers bliver en laaang tråd. Derudover kunne der være et krav om maks. 100 medlemmer på det tidspunkt man anmoder om hjælp fra med-aminoer og amino-besøgende. Så hvis du har oprettet en Facebook side i oktober, men som ikke har ramt 100 medlemmer i hverken november eller december, så må du gerne gøre opmærksom på siden igen i januar. Når du kommer over 100 medlemmer må du stå på egne ben :o) Man må ikke bare poste et link til siden, der skal også være en beskrivelse af hvad siden drejer sig om, så det bliver lidt interessant at læse tråden også. Jeg vil selvfølgelig gerne starte med de to jeg ønsker bliver skubbet lidt på vej.
Boligportalen Lej 1 hjem En boligportal der genåbner 2. januar 2011. Boligportalen tillader kun at man søger eller udlejer lejeboliger. Udover boligdelen er der blandt andet brugtmarked og en liste over loppemarkeder. På Facebook siden vil der blive annonceret nye tiltag, events og specieltilbud udelukkende til medlemmer af siden. Facebook side: Lej 1 hjem på Facebook
Obuni - House of Creativity Mit firma der tilbyder forskellige pakker indenfor webdesign og tryksager. På Facebook siden annonceres nye produkter og referencer samt specieltilbud der ikke annonceres andre steder. Facebook side: Obuni - House of Creativity på Facebook
Det er selvfølgelig bare meningen at det skal være en hyggeliste, men det kunne også være en god og overskuelig måde at hjælpe hinanden igang på. Hvad synes I? Med venlig hilsen Tommy
|
Kære med-aminoer.
Følgende er ikke udtryk for nej-hat mentalitet, men et forsøg på at give jer et wake-up-call i den evige jagt på flere fans på facebook. Der kan hurtigt blive dømt "rookie-mistake", og i kan skade jeres allerede eksisterende facebookside.
Som adfærdsspecialist på Facebook vil jeg fraråde ejere af facebooksider, at bede folk hoppe ind for at få antallet af fans til at stige.
Nøglen til en godt drevet facebookside er "engagerede fans" - og ikke "mange" fans.
Realistisk set er sandsynligheden for at hordevis af amino-kollegaernes venner hopper med ind, sådan cirka slim to none, hvis afsenderen af Facebooksiden ikke i forvejen er et veletableret brand.
VIGTIGT
Hvis man har 100 fans på facebook, og 50-70 af dem er venner, familie og flinke kollegaer så har det følgende, og meget afgørende effekt på en facebookside.
Vi antager at venner, familie og aminoer ikke ligefrem springer ud som de helt store debatlystne fans der er flitte på synes godt om knappen når der kommer en opdatering.
Jeg kalder dem sovende fans.
1. opdatering (principielt går den ud til alle fans)
Ingen trykker synes godt om eller kommer med en kommentar
(Facebooks automatik sporer at der ikke sker noget)
2. opdatering (går ikke nødvendigvis ud til alle fans)
Ingen trykker synes godt om eller kommer med en kommentar
(facebooks automatik sporer at der stadig ikke sker noget)
3. opdatering (går helt sikkert IKKE ud til alle fans)
Ingen trykker synes godt om eller kommer med en kommentar
(facebooks automatik er sådan cirka ved at være enig med sig selv om at denne facebookside er uden værdi for dens fans)
4. opdatering (går ud til en brøkdel af alle fans)
Ingen trykker synes godt om eller kommer med en kommentar
(Facebook venter med længsel på noget action blandt sidens fans. Kommer det ikke snart, så sætter automatikken alle opdateringer på lavprioritet - hvilket betyder opdateringerne går ud til meget få fans)
.... negativ spiral
30 engagerede fans - tilvejebragt fordi det man leverer er interessant for dem, er bedre end en fanside med 100 fans, hvori de samme 30 er i blandt og de 70 er de sovende fans.
Den lille men gode (30 fans)
Procentuelt efterlader 3 tryk på 'synes godt om' -knappen til en opdatering, facebook det klare indtryk, at dette er en fanside der bidrager med noget af værdi. Dvs at opdatering 2, opdatering 3 osv, kommer ud til ALLE fans.
Den store og kedelige (100 fans)
3 tryk på 'synes godt om' -knappen i en facebookside med 100 fans imponerer ikke facebooks automatik, og man kan risikere den negative spiral beskrevet ovenfor starter.
Problem!
Man ved ikke hvilke af ens fans der er de sovende fans. Derfor kan man ikke smide dem ud, og de er derfor reelt set en klods om benet i forhold til forsøget på at få taletid foran de brugbare fans... dem som er potentielle eller tidligere kunder.
Så det bedste man kan gøre - er at sørge for de aldrig bliver fans. Her i tråden taler vi om at trække de sovende fans ind med vilje.
--------------------------------------------------------------
GOD AMINO-STARTHJÆLP
På amino kan i hjælpe hinanden med at komme op på 25 fans, så man kan få en flot URL
Det får man her
Betingelsen for at det er en god idé, er at man hopper ud af fansiden igen når navnet er sikret.
Hvis man forbliver i en med-aminos facebookside kan man supporte ved at være engageret, klikke på links der serveres, og i jævnt og ofte kommentere og trykke synes godt om til opdateringerne.
DO NOT...!
.. det er en dødssynd at blive fan af en med-aminos fanside, og så bagefter trykke skjul fra newsfeeden. Så er man indbegrebet af den sovende fan, og kan sådan set ikke yde en større bjørnetjeneste. "tak for ingenting..."
------------------------------------------------------------------
Det overordnede råd er at huske i skal fortjene jeres fans. Det gør i ved at engagere jeres eksisterende kunder, og tilbyde dem en grund til at gå med i jeres facebookindsats.
Den bedste kilde til engagerede fans, er i jeres eksisterende touchpoints - dvs der hvor i allerede er ret sikre på i har fat på en potentiel kunde. I den fysiske butik. Fra blogs, fra kundehåndteringen i en webshop and so forth...
Den mest naive tanke er at venners venners venner strømmer til en facebookside der hedder minvirksomhed A/S, bare fordi den første har trykket. Det er nu mere end to år siden, at man på de blå øjne kunne få en sneboldeffekt i gang på den måde.
----------------------------------------------------------------------------------
Hvad gør eksperten selv?
... det jeg selv gør er at lægge en solid time i at forfatte et indlæg på amino som er den slags talestrøm mine kunder betaler mig en solid timepris for.
... Dette er et touchpoint. Mine fremtidige (og eksisterende) kunder læser med nu, så derfor slutter jeg af med at skrive:
Hvis du er interesseret i mere viden om at drive en facebookside rigtigt, så find mig på facebook og twitter. Læs også mine længere updates i Facebook Indblik der hentes på mit website:
facebook: Thomas Bigum
Twitter: Thomas Bigum
website: facebook ekspert Thomas Bigum
PS..
Lad vær at bliv fan af mig, for at gøre mig en tjeneste
Bliv fan fordi du kan mærke jeg kommer til at gøre dig tjenester