Hej Alle. Jeg har fundet et sted hvor jeg kan skaffe husstandsmøller. Men er lidt på bare bund med hensyn til regler og love her i DK, må alle og enhver have en husstandsmølle, hvis de bare bor tilstrækkeligt langt væk fra andre? Og hvordan er reglerne med at sælge den overskydende strøm til elværkerne? Og til sidst, kunne i selv finde på at invistere i sådan en husstandsmølle? |
Hej
Held og lykke med dit projekt.
Tror du kan bruge dette som jeg fandt i en gammel tråd, ved søgning på vindmøller.
Hej aminoer.
Jeg sælger både micromøller og solceller. jeg har således sat mig ind i stoffet, og ved at man får gratis monteret en el-måler der løber baglæns fra elselskabet, således at strømmen modregnes i dit elforbrug.
Men der er heller ikke noget til hindring for at du kan koble micromøllen eller solcellerne direkte til dine elforbrugene maskiner og hvidevarer mv.
Det er f.eks. meget brugt i kolonihavehuse hvor der ikke er indlagt el.
Hvis i vil vide mere må i gerne sende mig en mail: am@Nr1-Byg.dk
Eeller i kan gå ind og se lidt mere om det på vores hjemmeside: www.Nr1-Byg.dk
Men vi har faktisk en del viden om emnet som ikke er blevet lagt på hjemmesiden, fordi vi har temmelig travlt og der er som bekendt kun 24 timer i døgnet.
De bedste hilsener
Anders Mikkelsen