Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hjemmeside til guldsmed

Side 2 ud af 3 (21 indlæg)
Fra København
Tilmeldt 11. Jun 09
Indlæg ialt: 202
Fra  Monbo Skrevet kl. 21:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Flot design.

Det eneste der er et noget uroligt element er de grønne felter der glider op og viser smykkernes materiale når man hover over billederne.

Informationen får man jo også via den almindelige titel/alt tag for billederne.

Vh Bo

 

Besøg webshop med unikke håndlavede smykker på Monbo.dk

Fra Herning
Tilmeldt 21. Aug 09
Indlæg ialt: 842
Fra  Thissocks.dk Webbureauet Far & Søn Skrevet kl. 21:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Billederne under Media og Katalog, må gerne være en del større når man klikker på dem. De små billeder på forsiden, indbyder til at man klikker på dem, men der sker ingen ting..? Er det en kommende funktion?

Ellers flot alternativ side.

Fra Vissenbjerg
Tilmeldt 22. Feb 10
Indlæg ialt: 198
Fra  liisab Skrevet kl. 21:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Super flot side.

 Jeg er helt vild med det mørke. Det får efte rmin mening smykkerne frem.

WWW.kidztownshop.dk - kreativt design til aktive børn

Fra København S
Tilmeldt 27. Sep 06
Indlæg ialt: 411
Fra  Dennis Møller Photography Skrevet kl. 21:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa... nu er det meste blevet sagt.. Dog må jeg lige kommentere billederne.. 

Selve temaet i billederne er lidt flyvske. Der er forskellige lyslægninger på billederne.. Nogle flyver i luften og nogle har gradients på.. Hvis det skal være noget ekslusivt.. så skal i gøre noget ved billederne..

Desuden er de for små.. Hvis jeg skal ud og købe 14-20-100 karats smykker.. så vil jeg meget gerne se dem lidt større inden jeg går ned i butikken :)

Desuden er jeg ikke tilhænger af farvevalget.. det grønne.. Det bliver alt for mørkt.. Det er fint det er en sort template.. men mørkegrøn er fyfy.. at kunden vil ha det er fint nok.. så må man prøve at "overtale" ham lidt :D .. hvis det selvfølgelig er prøvet.. så er det jo det..

Logoet kunne godt bruge en opdatering.. Man behøver ikke designe et nyt.. nærmere end opdatering af det gamle.. Det er noget alle de store firmaer gør.. ret tit faktisk..  

Så for at opsummere..

1. Nye billeder
2. Væk med den grønne farve.. ind med en lidt lysere
3. Måske en opdatering af logoet

Fra Aarhus
Tilmeldt 31. Aug 09
Indlæg ialt: 143
Skrevet kl. 21:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Synges du skulle spørge din kunde om hvad de har tænkt sig at bruge homepagen til.
vis det er bare for at have en for at have en. så fint nok.
men vis den skal kunne lave kunder. så at den rigtig ringe. både den de har nu og den du har lavet. !

misforstå mig ikke, designet er blevet rigtig flot.
men jeg blev ikke en dyt kloger på hvem de var, kort sagt!

men google, bliver den ikke gode venner med, det kan jeg lige så godt sige med det samme.
Der mangler tekst så det basker ! :)

mvh
Romlund

Tilmeldt 21. Mar 10
Indlæg ialt: 1725
Fra  Profitize Skrevet kl. 21:58
Hvor mange stjerner giver du? :

 

Hvis i lige vil kontakte en af de dyreste smykkebrands og fortælle dem at deres website er fyfy  og at det ikke symboliserer eksklusivitet og at grøn er en helt gal farve....

http://www.shamballajewels.com/index.jsp

;)

At i hagler mørkegrøn ned, signalerer ret godt at ingen af jer kender betydningen af farven grøn.

Læs op på jeres farvesymbolik og salgspsykologi drenge, den trænger vist til det  ;)

 

Profitize - Webbureau specialiseret i E-handel & Konverteringsoptimering

Fra København S
Tilmeldt 27. Sep 06
Indlæg ialt: 411
Fra  Dennis Møller Photography Skrevet kl. 22:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Det handler skam ikke om farvesymbolik i den her sammenhæng..det handler simpelthen om at farven er utrolig svær at læse.. Og hvis man som beskuer har svært ved at læse noget så gider man ikke rigtig bruge tid på det..Simple as that. Så kan det være nok så grønt og fyldt med symbolik..

 Som udemærket bevises så viser Shamballa hvordan det skal gøres.. og det gør topicstarters ikke.. 

Grøn er en fin farve..hell..alle farver er fine farver.. hvis de bruges rigtigt.. Og det gør den bare ikke her..  

Igen.. det er subjektivt.. du har din mening.. alle os andre har vores :) .. Det handler om indput og det har han fået. Hvordan han vil bruge det er jo op til ham.  

Tilmeldt 21. Mar 10
Indlæg ialt: 1725
Fra  Profitize Skrevet kl. 22:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Jesper,

Du skal i hvert fald passe på med mailadressen i bunden . Her tænker jeg på emailhøstere og spam

Når jeg kigger under kontakt og på åbningstider, så er det lidt for meget trukket sammen. Jeg opfanger rent faktisk ikke at der er lukket på en mandag, hvilket jeg som kunde vil mene er ret utraditionelt, og meget relevant. Tænk hvis man som kunde gik forgæves efter at have besøgt websitet.

Sidste detaljer.  Dine side header tekst i H1 har en helt anden font. Det er naturligvis smag og behag, men IMO fjerner den lidt af det luksuriøse/seriøse når det bliver sammenlignet med resten af fontvalget på siden.

 

Ellers er jeg sikker på at den bliver super.

 

Profitize - Webbureau specialiseret i E-handel & Konverteringsoptimering

Fra Gadstrup
Tilmeldt 23. Sep 08
Indlæg ialt: 284
Fra  SEO Danmark Skrevet kl. 22:58
Hvor mange stjerner giver du? :

TLige et par kommentarer.

Det lader til at der er ret delte meninger om hvorvidt grøn eller mørkegrøn er en passende farve til et sådant website. Dog kan jeg godt se, at det måske er en anelse for mørkt, og ihvertfald skal logo, og baggrunden bag logoet finpudses. Så tak for feedback til dette.

Kunden har selv bedt om det grønne tema, vi er begge to vilde med det, da det passer utroligt godt som kontrast til hans flotte håndlavede ringe. Jeg havde ikke lige set den anden grønne hjemmeside ShamballaJewels før, men den fortæller mig da at vi ikke er helt galt på den med grøn.

Med hensyn til Flashen på forsiden, er det meningen at de forskellige ringe skal linke til de forskellige produktkategorier. Det bliver implementeret, når den bliver lagt på det rigtige domæne.

Med hensyn til hover effekten på ringene, bliver den bestemt ikke afskaffet, det er en effekt jeg er særlig glad for. :-)

Kunden er selv kommet med billederne der er brugt på siden, og har indtil videre ikke lyst til at investere i at få taget nye billeder, trods mine indtrængende bønner. Men det kommer måske på et tidspunkt.

Vi er klar over at der mangler tekst, kunden er på ferie pt. og når han vender tilbage, skal der forfattes en del tekst, så Google også bliver gode venner med siden.

Med hensyn til det manglende budskab. Jeg kan godt se at man på nuværende tidspunkt formentlig er lidt forvirret over hvad formålet med hjemmesiden er, men når teksterne kommer på tror jeg dog det bliver bedre. Kunden har ikke udtrykt noget ønske om at sælge fra hjemmesiden, men at det skal være et showcase for hans ringe. Han laver selv alt i hånden, på den gode gamle facon.

Opsummering:

1. Arbejd med logo.

2. Arbejd med farve/kontrast bag logo.

3. Gør fontstørrelse i navigation lidt større.

4. Eventuelt lysne den grønne farve en anelse.

6. Eventuelt ny font til H1. Ved ikke om jeg er helt enig.

5. Mere tekst.

7 Nye billeder.

Jeg takker virkelig for feedback.

Hav en god dag.

Venlig hilsen Jesper Nissen

Tilmeldt 4. Mar 10
Indlæg ialt: 33
Skrevet kl. 23:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg vil da også godt lige komme med et enkelt indspark eller to.. 

Lidt mere hvidt ville give mere kontrast og fremhæve det kunden ønsker i den grønne. Måske den hvide ramme skal være tykkere?

"Om os" er skidt.. Gør teksten mere levende og hvorfor pokker er der ikke billeder af guldsmeden himself? Smykker er jo noget personligt noget (har jeg hørt..) så gør sitet mere personligt..

Hvis Thorborg var med på tråden så ville han nok efterlyse en KØB-knap.. Hvad med bare et nyhedsbrev-signup?

mvh 

Side 2 ud af 3 (21 indlæg)