Ekspertviden fra de forskere og lignende, er utrolig vigtigt for at Danmark kan konkurrere på innovation og opfindelser på verdensplan, så jo det er rigtig skidt for Danmark, men Danmark står foran langt større problemer over de næste 25 år. Fødselsraten mellem tilflyttende nærmere bestemt muslimer føder langt flere børn som ender med at gøre originale danskere en minioritets gruppe med tiden. Udover det står vi også overfor at vores nordsø olie forsvinder. Der er flere problemer men især manglen på at lave gode langtids investeringer i forhold til at lave korte panik løsninger, sender landet i den forkerte retning. |
Hej
Man kan på den ene side sidde og tude, og være så oprørt over det, at man glemmer, at man selv skal gøre en indsats for at få noget i gang.
Eller også tage ansvaret og få udannet nogle folk.
Nu er det ikke første gang at man høre den svalbe om at DK går rabundus eller der sker skrækkelige ting. Og så kommer man med nogle eksembler på nogle ingeniør specialer, som ingen i nogen branche vil uddanne en ingeniør i....for så stjæler konkurranten ham/hende jo bare.....så er det billigere at betale 130 kr/time for en kinesik ingeniør.
Det er vrøvl at vi kommer til at mangle noget som helst i lille DK, for så længe at der render det store antal arbejdsløse akademiker rundt, som har potentiale til at kunne vokse med de opgaver, så er det en forkældet holdning.
At vi i DK vil få større problemer fremover, tror jeg gerne, vi ender snart ud med ikke at have nogen form for produktion, da det er fordyrt, og derfor skal alle de ufaglærte som er der, ind og arbejde i ældre- eller børne plejen....og sammen med det, så vil man også kunne undvære en masse akademikere, da der så ikke er noget at vedligeholde så de svarer til de skrappere og skrappere danske regler. Men man i polen bare helder lortet ud.
Vi har problemer med flere generationer, af invandere, der ikke er up to date, med de danske uddannelser, og derfor smidt ud på et sidespor.....vi har en bygge sektor, der har aflivet dem selv, og taget hele industrien med sig. Og her sidder der så nogle løntunge personer, og godter sig i deres nye domæne, som man har betalt over 500% overpris for. Og brokker sig over at de ikke kan få billige specialister.
Så reelt set kan jeg ikke se hvorfor man tuder igen.
/Kenneth