Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Prissætning af / prismodel til mine instore-TV reklamer ?

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 12. Jun 08
Indlæg ialt: 84
Skrevet kl. 15:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Efter at have den tekniske del klar, er jeg nu parat til at opsætte instore-TV hos mine kunder. Som standard er der tale om 6 sekunders video spots samt still billeder på 52" TV. Kan bare ikke rigtig finde et godt leje at ligge mig på rent prismæssigt til disse spots, altså hvad skal en annoncør betale for en plads på min skærm ???

Jeg sætter naturligvis pris på en fornuftig indtjening, men jeg ønsker IKKE at tage ågerpriser - jeg kan så godt lide min nattesøvn... Som sagt har jeg butikkerne at sætte skærmene op i, så jeg skal ud at finde kunder som finder en reklameplads interessant, så jeg vil jo helst ikke skræmme nogen væk ved at skyde over målet :-)

Kan nogen hjælpe med et par gode råd og/eller prisindikationer i denne forbindelse ?

PS: har et par underleverandører til det grafiske, men kan godt bruge et par stykker mere til at have i baghånden. Så kontakt mig endelig, hvis du selv kan eller kender en god og stabil person til dette.

 

Mvh. Businessman

Fra København
Tilmeldt 11. Jun 08
Indlæg ialt: 661
Fra  Signifly ApS Skrevet kl. 16:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Businessman,

Hvis du skal have produceret små videospots er du meget velkommen til at sende mig en mail på mv@mediatown.dk. Vi kan helt sikkert hjælpe, både med simple og forholdsvis avancerede kompositioner. Men der er nok også grænser for hvor meget lir vi kan nå at fyrre af på 6 sekunder. Du skal i hvert fald være velkommen til at skrive eller ringe for en hurtig snak. Mobilen er 28 19 29 66.

Mht. prissætning har jeg ingen erfaring indenfor det givne område, men min umiddelbare indskydelse er at hel eller delvist resultatorrienteret betaling er et rigtig godt salgsargument for knap så etablerede reklamekanaler. Det er ikke sikkert det kan lade sig gøre med dit koncept, men prøv at overvej det.

Bedste hilsner

Michael

Boldrer mig med de kreative wunderkids i Signifly - et Digitalt Bureau i København. Altid en god Amino-pris.

Tilmeldt 21. Oct 08
Indlæg ialt: 278
Fra  Ballistic Skrevet kl. 19:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

 

Jeg har lavet Instore TV i en del år nu, både teknik og indhold, men laver idag kun indhold. Der er mange der tror at det er en guldgrube, men det er det langt fra, både priser på indhold og indrykning er forholdsvis lav, og det er svært at måle effekten.

men tag da et kig på dem der ellers har skærme rundt omkring, den største er nok Clear Channel som administrerer skærmene i Bilka og i de fleste af landets storcentre.
http://clearchannel.dk/article.aspx?id=10082

Du kan se lidt priser på linket, men det skal selvfølgelig regnes op imod hvor mange tusinde mennesker der går forbi skærmene.

Til sidst vil jeg sige at still billeder ikke fungerer på en instore skærm, der skal være kraftig bevægelse for  det fanger øjet.

Du skal være velkommen til at kontakte mig hvis du skal bruge en til at producere indhold. du kan se en showreel med eksempler på www.ballistic.dk

/Meik 

Tilmeldt 12. Jun 08
Indlæg ialt: 84
Skrevet kl. 06:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Michael og Meik,

Tak for jeres indlæg. Jeres kontakt info er noteret til senere brug :-)

Ja, prissætning kan godt være en svær én og dette afgøres jo bl.a. af hvor attraktiv reklamepladsen er for annoncøren. ClearChannels priser kan næppe bruges, da jeg næppe kan kaldes en konkurrent til dem (endnu :-)

Så en nogenlunde rettesnor til prissætning / prismodel ønskes stadig !? Anyone ???

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)