Hej Michael Det kan jeg sagtens. Flere af mine bekendte har gjort sådan, solgt deres andelsboliger på toppen og brugt alle pengene på lir. Andelstanken er venstreorienteret og blev startet for at alle skulle have råd til at fod under eget bord, men lige så snart at arbejderen fik muligheden for at skovle ind på boligspekulation, greb han / hun den. Nu skal alle andre end dem selv så straffes for det. Der udover kan du for eksempel se tv programmet Luksus Fælden, det vælter frem med beviselige eksempler på folk med lav indkomst der har overbelånt deres tilværelse, og har efterladt DK , og dem selv, med en kæmpegæld. Så hvis du ikke mener at der ikke findes beviser for at den almindelige dansker, har levet langt over evne de sidste 6-8 år, for penge der kun eksisterede på papir, og som er opnået ved at spekulere i fast ejendom, derved har bragt dansk økonomi i stor fare, og fået fyret en masse mennesker så har er du undskyldt for ikke at have fulgt med. Men det klart det bliver lidt kompliceret at forklare en socialist der altid har foragtet grådighed, at de er til fals ligeså snart penge djævlen lokker med lidt håndøre. Så det langt nemmere bare at sige " det de riges skyld !! ", og alle klapper i takt igen, og lever videre i illusionen om deres egne store hjerter og renhed. Men okay du mener ikke at der er nogen danskere har overbelånt deres tilværelse, og at det er chefen for Carlsbergs skyld det hele, og derfor kommer vi nok ikke så langt :-)
|
Enhedslisten bliver jo aldrig et regeringsparti i Danmark, så de kan sidde derude og sige stort set hvad de har lyst til - og gør det for at skabe debatter, som de mener er sunde for samfundet.
Der er ingen grund til at tage det helt så hverken tungt eller alvorligt, som der bliver gjort her.
Derudover, når folk i denne debat siger at de ikke mener at en direktør bør tjene mere end en ansat, så har Enhedslisten jo faktisk netop sagt at en direktør som tommelfingerregel kan tjene 10 gange en gennemsnitsdanskers løn, før de rammer brandbeskatningen. Så debatten går i virkeligheden på, at Enhedslisten mener en dygtig direktør er 10 gange så meget værd, som en almindelig lønmodtager - andre mener, at de er ubegrænset mere værd. (Direktørlønnen på 22 mio svarer til ca. 70 "almindelige" lønninger).
Jeg synes ikke, forslaget er godt - men jeg tror også det er designet til at skabe debat - de har jo tidligere forsøgt at debatere for, at det kunne være interessant at tale om maximumsløn, når der bliver talt om minimumsløn. Altså, bare at TALE om det.
Men jeg tager hatten af for dem, på ét område - og det er, at de som nogle af de få politikere på Christiansborg walker the walk, når de talker the talk. Folketingsmedlemmerne fra Enhedslisten mener ikke, at de bør få mere i løn, end de andre - og andre gennemsnitsdanskere i øvrigt - og spytter derfor ca. halvdelen af deres lønninger i partikassen.