Vi er også i gang med at kreere nogle temaer som ingen andre rigtigt koncentrerer sig om - et produkt som er vores helt eget. Vi bliver selvfølgelig opdateret fra alle de store sider, men vi omskriver så selv nyhederne. Vi har ingen mulighed for selv at opfange nyhederne, og derfor bliver vi nødt til at gøre det på den måde. Men det skal vores kommende Tema-afdeling så rode bod på Vi har ingen aftaler med DR, TV2 og Politiken om at bruge deres billeder. Men det er kun i én/to nyheder at vi bruger et billede som vi ikke har rettighederne til - alle andre billeder har vi købt rettighederne til via de der store fotograf-portaler. |
Morten Nielsen - Kidznet.dk:Vi er også i gang med at kreere nogle temaer som ingen andre rigtigt koncentrerer sig om - et produkt som er vores helt eget
Det er en skidegod idé.... Som sagt er der tusindevis af nyhedsmedier... Så det handler om at skille sig ud, på en eller anden måde :)
Morten Nielsen - Kidznet.dk:Vi bliver selvfølgelig opdateret fra alle de store sider, men vi omskriver så selv nyhederne. Vi har ingen mulighed for selv at opfange nyhederne, og derfor bliver vi nødt til at gøre det på den måde
Det er der heller ikke noget galt i... Men prøv om ikke I kan hente jeres nyheder fra flere kilder... Som jeg skrev er langt de fleste nyheder fra TV2. Hvilket jo unægteligt gør TV2 mere interessant for mig som læser. Da de, ud over de nyheder I vælger, også har en masse andet stof.... Men hvis I begyndte at hente nyheder fra forskellige medier - udenlandske som indenlandske - så er det jo en helt anden snak. Så er I jo pludseligt en reel nyhedstjeneste med et brugbart produkt.... Helt firkantet er produktet så at I sparer læseren for besværet med at trawle en masse sites igennem, for at finde de nyheder der lige interesserer jeres målgruppe.
Morten Nielsen - Kidznet.dk:Vi har ingen aftaler med DR, TV2 og Politiken om at bruge deres billeder. Men det er kun i én/to nyheder at vi bruger et billede som vi ikke har rettighederne til - alle andre billeder har vi købt rettighederne til via de der store fotograf-portaler.
Det er underordnet.... Få fjernet de billeder I ikke har tilladelse til at bruge... Hvis siden bliver en succés kan I være sikre på at blive knaldet for det - også selvom det "kun" er et enkelt billede i ny og næ.