Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Gennemsnitlig Indexeringstid af website i google

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 30. Mar 10
Indlæg ialt: 25
Skrevet kl. 16:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Hey Aminoer

Hvor lang tid tog cirka for jer at få jeres hjemmesideGoogle?

 

Mvh.

Sennor.

ps. smider lige et link til min hjemmeside  sennor.dk som indu ikke er indexeret.

John

Fra København
Tilmeldt 22. Jan 09
Indlæg ialt: 1760
Fra  Buehøjgård Møbler Skrevet kl. 16:36
Hvor mange stjerner giver du? :

sennor:
Hvor lang tid tog cirka for jer at få jeres hjemmeside på Google?

Når du først har smidt et link til din hjemmeside her på Amino, så går det ganske hurtigt. Ellers kan det vel generelt siges at tage et sted imellem 2 minutter og 3 måneder. Det afhænger helt og holdent af hvor hurtigt google finder links til din hjemmeside. Nu er det efterhånden 6 år siden at vi fik vores domæne op at køre og dengang tog det os vistnok omkring 1-2 måneder førend vi lå på google, det er dog noget helt andet idag og går som regel langt hurtigere, især hvis der er link fra velbesøgte hjemmesider som nu her på amino.

Fornylig lavede jeg dog fx en ny underside om cms system og linkede til den udefra en besøgt hjemmeside som her, og der gik ikke mange minutter så var den indekseret af google. Så jeg er sikker på nu hvor dit link står her at du bliver hurtigt indekseret.

Så det mere essentielle spørgsmål for dig nu er nok hvor hurtigt og hvilken position du kan få på de nøgleord/keywords som du ønsker at blive fundet på i Google. Det er straks en anden snak.

Fra Københavnsområdet
Tilmeldt 24. Feb 10
Indlæg ialt: 69
Skrevet kl. 16:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg mener ikke at man kan sætte en gennemsnitstid for indekseringen i Google.

Hastigheden afhænger jo af, hvor vigtig Google mener at et nyt websted er i deres indeks (baseret på indgående links og deres styrke, nyhedsrelevans, antal websider osv.).

For år tilbage oplevede jeg at det tog omkring nogle uger, før de første sider var indekseret og efterfølgende tog det igen noget tid at få hele webstedet (alle websider) indekseret.

Mit seneste websted (lanceret i oktober 2009) blev forholdsvis hurtigt indekseret (1-2 dage for forside + nogle få undersider) og i løbet af 14 dage var så godt som hele webstedet at finde hos Google.

Skaf nogle gode indgående og relevante links, så skal der nok ske noget snart :o)

Din linkguide til steder på nettet med viden, information og ressourcer

Fra København
Tilmeldt 22. Jan 09
Indlæg ialt: 1760
Fra  Buehøjgård Møbler Skrevet kl. 16:38
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Gistrup
Tilmeldt 13. May 09
Indlæg ialt: 2189
Fra  Tex-tryk Broderi og tryk på tøj i Aalborg Skrevet kl. 16:45
Hvor mange stjerner giver du? :

Det tager ikke lang tid så længe du blot smider et lille link til nye sider på din side. 

Nogle gange kan man godt tænke hmmm er de mon faldet i søvn. 

Jeg vil sige at de sider på min site tryk der er "langsomt" fundet er dem som i dag har den bedste placering ved ikke om det hænger sammen. 

Tilmeldt 30. Mar 10
Indlæg ialt: 25
Skrevet kl. 16:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for Jeres svar,

Jeg startede med at smide et link i testeren, men det virkede åbenbart ikke :(

Mit link i dette indlæg har medført at min hjemmeside er blevet indekseret på 0,2 :)

 

John

Tilmeldt 23. Nov 09
Indlæg ialt: 4
Skrevet kl. 16:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Citer

Jeg vil jo sige normalt 14 dage, men har selv en side der endnu ikke er blevet fundet af google efter en måned.

 

Mvh

Paul Christen

 

 

Fra Ballerup
Tilmeldt 6. Jun 08
Indlæg ialt: 16489
Fra  Poledanser underholdning danser Skrevet kl. 17:02
Hvor mange stjerner giver du? :

poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)