Hej Jesper,
Dine tekster er omfattet af ophavsretsloven, og bare fordi de er lagt ud på nettet, så er det altså ikke tilladt at kopiere dem uden din godkendelse. Der hersker en udbredt misforståelse om, at alt hvad man finder på nettet må man frit bruge. Det kan sagtens være, at de to webshops ikke direkte handler i ond tro, men blot er uvidende om reglerne - det er desværre set masser af gange.
Indenfor foto-verdenen takseres uretsmæssig brug typisk til 3 gange prisen for billedet eller for at få lavet et tilsvarende billede. Og det er for den brug, som allerede har fundet sted. Det er altså ikke nok at "forbryderen" blot fjerner billet fra sin webshop - erstatningskravet kan stadig gøres gældende. Typisk fremsendes en regning første henvendelse. Der har været adskillige tråde på Amino med regninger på 6000-9000 kr. pr. billede.
Sørg for at få dokumentation i form af screendumps (som allerede anført). Find dernæst ud af, hvad du vil kræve i erstatning. Personligt ville jeg kontakte en tekstforfatter og få et bud på, hvad det koster. Vedkommende kan sikkert også oplyse om praksis ved misbrug. Der er adskillige aktive tekstforfattere her på Amino. Så er det "bare" at forfatte et brev og en faktura.
Den normale reaktion (igen indenfor foto) er, at tingene bliver fjernet, og så tror webshoppens ejer, at det ikke længere er nødvendigt at betale erstatning. Der hersker også en udbredt misforståelse, at den forurettede skal kunne påvise tab ved den uretsmæssige anvendelse for at kunne kræve erstatning. Dette er heller ikke korrekt.
Vær rar at lade os høre, hvad der sker. Det er utrolig lærerigt og nok også præventivt....
Med venlig hilsen
Carsten