Mit spørgsmål er egentligt: hvordan kommer jeg videre....?!
-vil anbefale dig at researche hvilke produkter du vil sælge og hvordan? (dropshipping/wholesale)
-så skal du have lavet en e-butik hvor du kan sælge dine produkter, butikken skal helst afspejle dine produkter i design og udstråling
-du skal overveje hvilken platform du vil bygge din e-butik på (opensource/custombuild/lejeshop)
-du skal overveje hvilke betalingsmetoder du vil acceptere (paypal/google checkout/PBS betalingskort), hvis det er kredit kort du vil modtage skal du have en PBS aftale.
-du skal også tænke på hvordan dine kommende kunder skal kunne finde dig på nettet. det kan være en temmelig stor opgave at dukke op i søgemaskinere på de rigtige keyword som sælger dine produkter i butikken.
-din e-butik skal være optimeret til dine keyword i titler og metatags og indhold.
-du skal have en nem og overskuelig navigation og checkout proces så du ikke mister for mange kunder under betalingsprocessen.
-din e-butik skal indeholde tilpas meget tekst så din side bliver indekseret tilstrækkeligt og indeholdende de rigtige keyword.
-website skal opdateres jævnligt, en blog kan anbefales for frisk indhold
-du kan overveje adwords i startup fasen for at få besøgende (en lille advarsel, du kan bruge utrolig mange penge på de forkerte søgeord hvis de ikke konverterer ordentlig til dit indhold)
når du så om 6 måneder er kommet hertil, kan du jo skrive og fortælle hvordan det går :-) du skal ikke regne med at sælge noget af betydning de første 6 måneder, det kan nemt tage et par år før der begynder at komme ordentlig skub i butikken der er af betydning.
vh T