Du skal huske på 3D ikke bare er 3D, der er flere forskellige teknologier, nogle mere sofistikerede end andre.
De 3D briller der solgt rundt omkring er til blå/rød 3D og kræver kke noget specielt udstyr andet end at filmen er lavet til det. Der er også gået sport i et kreere disse 3D film selv. Kig evt. på youtube.
Den type 3D du ser I cinemaxx er igen en anden type 3D der kræver nogle andre briller, da de bruger polariseret lys for at få de samme effekter. Dette kræver special udstyr der kan vise billederne.
Så er det flickering/shutter 3D som nVidia har "genopfundet" på deres grafik kort. Dette kræver at din skærm kan køre 120hz og hvert glas blinker så på 60 hz hver asynktront så der dannes en 3D effekt. Dette kan smides på ret mange spil efterhånden.
Sidst men ikke mindst så er det Samsung forsøger er 3D uden briller og fungerer ved at have to skærme i en for at lave en dybde. Deres skærm på CET var vidst ikke så imponerende, men det er en start :)