Der er ikke noget der står i vejen for at dit website kan blive førende i søgemaskinerne - bortset fra tid og resurser. Hvis du har uendeligt mange resurser og tid kan du i reglen også opnå uendeligt gode resultater.
Men i praksis er det naturligvis de færreste der har uendeligt mange resurser og tid. Det har du sikkert heller ikke :)
Desværre er det ikke rigtig muligt med særlig stor præcision, at forudsige hvor mange kræfter der skal sættes ind med og hvor længe, for at opnå nogle bestemte resultater - f.eks. i form af gode placeringer på nogle bestemte keywords.
Jeg kan godt lave markeds-, bruger- og konkurrentanalyser der vil give et lidt bedre bud på hvor meget der skal sættes ind med for f.eks. et website som dit. Men det er et meget omfattende stykke analysearbejde, hvis resultatet skal være bare nogenlunde retvisende. For de fleste mindre og mellemstore virksomheder er det som regel "overkill", at bruge så mange af de ofte begrænsede resurser på at lave den slags forananlyser. Jeg laver dem mest for meget store virksomheder der har tænkt sig at bruge millioner på SEO.
Den mest almindelige måde at gribe det an på er, at afsætte en passende ramme - resurser og tid, og sætte nogle realistiske mål og så løbende evaluere, hvor hurtigt man nærmer sig dem med den indsats der ydes. På basis af dette justerer man så indsatsen hen ad vejen.
Dit website ser ud til at være forholdsvist nyt. Dette er i sig selv en udfordring i forhold til SEO. Uanset hvilken indsats du laver vil der gå lidt tid før du for alvor for domænet stærkt possitioneret.
Dertil kommer et klassisk problem, som du deler med mange andre - de fleste af dine produktbeskrivelser, ser ud til at være producentbeskrivelser, der bruges på tværs af mange websites. I forhold til SEO er det et kæmpe problem. Heldigvis findes der kreative løsninger på det.
Hvis dit mål er at sparke røv til de førende konkurrenter på markedet - som er ret stærke, så skal du nok regne med at du skal sætte mange resurser af til det.