Jeg sidder og tjekker al verdens jobopslag, da jeg snart er færdig med min uddannelse, og når jeg søger HR fag, er jeg flere gange kommet på SAP HR konsulent.
Hvad er forskellen på en almindelig HR funktion og en SAP HR funktion?
Jeg har fundet Vejle Handelsskole, som udbyder et kursus i SAP HR, til 1000 kr eksl moms, (http://www.vejlehs.dk/index.php?id=800) men hvad er det nøjagtig forskellen er ?
Er der nogen der vil prøve at skære det ud i pap for mig, da jeg har fået at vide af studiekollegaer at SAP HR bare skulle være "FREMTIDEN".. Hjælp venligst. :o)
Hvad er forskellen på en almindelig HR funktion og en SAP HR funktion?
Jeg formoder at det er en HR kyndig, der kan bruge HR funktionerne i SAP's HR modul (uden at vide en skid om det :-)....)
Jeg kan bare konstatere at de folk der har erfaring med SAP er i høj kurs. De virksomheder, som jeg har arbejdet for, der benytter SAP, de må op med kassen pr. konsulenttime.
Så kom du bare i gang med at tage nogle SAP kurser. De er da i det mindste billige på Vejle Handelsskole :-)
Hvad er forskellen på en almindelig HR funktion og en SAP HR funktion?
Jeg formoder at det er en HR kyndig, der kan bruge HR funktionerne i SAP's HR modul (uden at vide en skid om det :-)....)
Jeg kan bare konstatere at de folk der har erfaring med SAP er i høj kurs. De virksomheder, som jeg har arbejdet for, der benytter SAP, de må op med kassen pr. konsulenttime.
Så kom du bare i gang med at tage nogle SAP kurser. De er da i det mindste billige på Vejle Handelsskole :-)
Ja, men jeg hører også hele tiden om SAP her og SAP der.. Altså, sideløbende læser jeg noget LEAN i administration og service (i stedet for alle andre som læser i produktion), er der noget SAP halløj der?
Og er SAP i grunden ikke bare et program på linje med AS400 (gamme ibm system) ? - Kan du give mig 5-10 linjer om hvad SAP kort sagt er, for hvad jeg kan læse mig frem til er SAP jo ALT fra at indlagre en vare til at udvikle medarbejdere.. ? Det lyder skidespændende, og alle medier jeg har læst i, siger det koster mellem 100-150.000 for en fuldstændig SAP uddannelse, men hvis jeg kun vil læse SAP HR, ja.. så koster det som sagt de førnævnte 1250 kr.. Er det det værd, og hvad skal man have af uddannelsesmæssig baggrund for at få noget ud af SAP HR ?
Men, lad os antage jeg så melder mig til, og fuldføre SAP HR, så skal jeg ikke programmere i det, men bliver uddannet i brugen og derefter udføre HR (som åbenbart her ses som løn osv?)?
Og sidst - Udover HR, er der så noget du kan anbefale, da jeg slet ikke har hørt om SAP før det lige pludselig eksploderer i hovedet på mig.. ;)
Der er kæmpe forskel mellem en "HR funktion" og "SAP HR funktion".
Som HR medarbejder bliver du ansat i HR afdelingen og skal udføre HR opgaver, fx. rekruttering, medarbejder- og ledelsestræning, personalesamtaler, forestå medarbejderuddannelse mm.
Som SAP HR medarbejder bliver du ansat i it-afdelingen og skal laven enten konfiguration af SAP eller programmere i SAP (i SAP's programmeringssprog). Med din baggrund tror jeg ikke du kommer til at arbejde med sidstnævnte. SAP er et stort såkaldt ERP-system (Enterprise Resource Planning) og det går ud på at planlægge og styre alle ressourcer (materielle og menneskelige) i en virksomhed. Det er et meget dyrt system og det bliver derfor primært anvent af større virksomheder. SAP er ekstremt konfigurerbart og der kan instilles på utallige parametre. Der er konsulenter, som bruger årtier på at lære et enkelt af SAP's mange moduler at kende, og det er bare på konfigurationsniveau. Som HR uddannet, kombinereret med en interesse for it-systemer, så kunne SAP HR være noget for dig. SAP konsulenter tjener over gennemsnittet i it-branchen.
Hvor meget har SAP HR og HRM så egentligt tilfælles, hvis overhovedet noget?
Og nu siger du de tjener over gennemsnittet - Bare af nysgerrighed, hvad ligger en SAP konsulent på, lad os bare sige inde for SAP HR? :o)
Hvis jeg forstår dit spørgsmål korrekt, så er svaret, at SAP HR støtter en virksomheds HRM. Du vil bruge dine HR kompetencer i udviklingen af SAP HR systemet, men med tiden bliver du mere en SAP specialist end en HR specialist. Der kan med tiden ske det, at du i højere grad bliver en SAP konsulent for HR specialister fra HR afdelingen.
SAP bruges blandt andet af forsvaret (kaldet demars), og planen er at alle/de fleste Nato lande skal skifte over til en standard løsning som kaldes "SAP Defence".