Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

papegøjeplader - beskattes privat?

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 24. May 07
Indlæg ialt: 92
Skrevet kl. 12:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

jeg står og skal til at købe en gulpladebil på over 2t - købsprisen er omkring 40tkr. - den købes momsfri.

Den skal benyttes i mit eget enkeltmandsfirma.

Jeg har tænkt at omregistrere den til papegøjeplader, da den skal benyttes 95% erhverv og 5% privat. Jeg kører mange kilometer og vil derfor holde den ude for driftsregnskabet og dermed få erhvervsbefordringen (er klar over fordelingen ved 20tkm.).

Men nu har jeg netop læst at jeg skal beskattes ved fri bil når der køres på papegøjeplader - er det korrekt?

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 14:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvorfor skulle du beskattes af fri bil, når du ikke har det?

Du får 3,56 kr. pr. kørt km i erhvervsøjemed, og du ejer den privat!

Tilmeldt 24. May 07
Indlæg ialt: 92
Skrevet kl. 15:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Præcis. Dvs. jeg kan omreg. den til papegøjeplader og bruge den uden problemer.

Jeg er kommet til at rode godt og grundigt rundt i de regler - bl.a. pga. miksmaks af de gamle i de nye. Det er ikke helt gennemskueligt når man står helt helt på bar bund.

 

Fra Næstved
Tilmeldt 24. Jun 07
Indlæg ialt: 124
Fra  OMEGA SUPPORT Skrevet kl. 17:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis du får faktureret driftsomkostningerne (brændstof, reparationer, tilbehør o.l.) til firmaet, OG har en omsætning > kr. 50.000 pr. år, så kan du faktisk få fradrag af momsen på HELE driften - udover kørselsgodtgørelsen.

http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oID=1718699

Du kan stadig godt købe bilen privat, da der ikke er moms på vægtafgift og forsikringen. Forsikringen kan i nogle tilfælde være billigere ved privatregistrering.

 

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)