Hej Nicolai Jeg forstår ikke helt dine eksempler, men det er ikke så kompliceret: Hvis de kun ser en side på dit site er det som udgangspunkt en afvising i Google Analytics uanset om de bruger tilbage-knappen eller et link væk fra sitet. Du kan lave et virtuelt pageview når folk klikker på dine links, så får du en ekstra sidevisning i Google Analytics og undgår dermed at det bliver en afvisning. Så kan du samtidig holde øje med hvilke links der er klikket på. Mvh Jesper
|
Hej Jesper,
Tusind tak for dit svar. Ja, jeg har en kedelig tendens til at gøre tingene mere indviklede end de er.
Hvis jeg har forstået dig ret, så er "det eneste" jeg skal ha gjort det her med at lave et virtuelt pegaview når folk klikker på mine links (det være sig mine gratisspil eller affiliate links, ikke?) - hvordan gør jeg det?
Det vil være mig en kæmpe hjælp at få styr på det her.
I øvrigt, noget jeg da lige kan dele med jer andre (ikke hermed sagt at det er verdens største hemmelighed at det skulle være godt) er at vi på vores sider er gået i gang med et ret omfattende projekt, hvor vi producerer unikke tekster med "long tale" dokumentnavne (med 3 eller flere keywords i url'en). I kan blandt andet se det på Texaspoker.dk - en guide til online poker - under "promotions på forsiden .... nogle af teksterne i denne sektion indgår i dette projekt. Jeg har et spørgsmål i den forbindelse. En del af konceptet består i at linke internt mellem alle disse tekster der, fra tid til anden, rammer ind over de samme emner. Er det et problem at skrive eksempelvis "Læs mere om poker og skat" nederst i en artikel frem for at få et "poker og skat" link integreret i selve teksten, altså inde midt i brødteksten et sted? På en eller anden måde er et sådant link jo mere "integreret" end et der står til sidst i en artikel / tekst, hvis I kan følge mig? Det leder mig til mit næste spørgsmål, men det vil jeg vente med at komme med til vi er færdige med det her :-)
Undskyld for atter en gang at gøre tingene meget indviklede. Allerede fra 3. klasse op og fik jeg at vide at jeg skulle lære at fatte mig i korthed. Det lykkedes ikke.
Venligst,
Nicolai