Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Andre øjne søges til et kik på TagPris.dk

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 19. Nov 07
Indlæg ialt: 250
Skrevet kl. 11:35
Hvor mange stjerner giver du? :

TagPris.dk er iforvejen rigtig godt besøgt.
Nu jager vi dog at konvertere flere af de besøgende, til afgivne tilbud på et nyt tag.

www.TagPris.dk

Vi har allerede en stribe idéer til optimering.
Men vi kunne rigtigt godt tænke os et par nye øjne der havde lyst til at fortælle hvorfor eller hvorfor ikke de ville vælge at lave en beregning på et nyt tag. (Hvis behovet naturligvis var der).

Jeg takker på forhånd for jeres hjælpsomhed.

Fra Fredericia
Tilmeldt 27. Jan 09
Indlæg ialt: 115
Skrevet kl. 14:42
Hvor mange stjerner giver du? :

En ting der falder mig i øjene når jeg går ind er at hele Tagpris.dk er helt ude i venstre side. ihvertfald nå man sidder med en macbook og køre i safari. Syntes også den virker lidt "livløst" at se på.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 16:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej macdox

For det første så ser det lidt tomt ud i højre side. Hvad med at sætte siden i midten?

Inde på dine sider er afstanden mellem menuen og den første tekst lidt stor, det er lidt kedeligt at man skal scrolle ned og så ser det også tomt ud med den luft imellem.

Kontakt os ville jeg lave som en side med en kontakt formular. Og så kan jeg ikke få det væk igen, uden at jeg trykker på en anden side. Og hvis det er Kviste jeg skal ind på, så må jeg trykke på 2 sider, før jeg kan komme ind på Kviste.


Søgemaskineoptimering, det ved du nok selv, men der mangler altså Title, description og keywords på dine sider.

 

Held og lykke med siden. Yes

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 16:41
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,0 stjerner givet af 2 person

I kunne starte med at lave lidt optimering til Google så i kan blive fundet Wink

Tilmeldt 4. Dec 08
Indlæg ialt: 526
Skrevet kl. 16:44
Hvor mange stjerner giver du? :
Tilmeldt 30. Dec 06
Indlæg ialt: 384
Skrevet kl. 16:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Nu har jeg afprøvet jeres "tilbuds-side" og løber hurtigt ind i nogle spørgsmål som jeg skal ind på de andre sider for at finde ud af (Type kvist, tagplade B5, B6.. osv) hvilket gør at jeg skal udfylde alle felterne igen når jeg har fundet ud af spørgsmålet og kommer tilbage på tilbudssiden.

Jeg tror i skal gøre det nemmere at udfylde felterne ved at lave små illustrationer som kommer frem når man f.eks vælger B5 tagplade.
Så jeg som tilbudstager kan blive beroliget i at have valgt den korrekte plade eller kvist.

Bare et indspark herfra.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 20:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Martin.

 

Jeg er meget i tvivl om, hvem din målgruppe er. Alm. Boligejer vil nemlig tænke ”Ups, det er kun for bygningsentrepreneur, det ser meget kompliceret ud”. Men hvis det er entreprenuer du vil have fat i, så handler det måske mere om at få opbygget et navn igennem netværksopbygning.

 

Ser frem til dit svar.

Fra København Ø
Tilmeldt 10. Jan 09
Indlæg ialt: 519
Skrevet kl. 22:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Min første tanke var: den er da helt gal med farverne/lystonerne.

Jeres gråtone-overgange er efter min mening alt for skarpe. I menuen glider den sorte tekst næsten sammen med det øverste grå område i gradueringen. Når man placerer  musen over menupinktet, bliver teksten næsten ulæselig.

Jeres font ser meget spinkel ud, og jeg vil tro, at den kan være lidt svær at læse på de nye bærbare med små super højopløselige skærme.

Jeres rammer kan med fordel gøres lysere, hvilket vil gøre dem mindre "anmasende". Jeg havde på et tidspunkt en lang ping-pong med en kunde, som skulle have rammer om billederne på sin web-side. Vi endte med at lave rammerne meget lyse, da de ellers stjal for meget opmærksomhed.

Det var lige mit første indtryk (uden filter :-) i løbet af de 10 sekunder, I har til at overbevise folk om, at de skal bruge længere tid - jvf. e-pusher.

Håber ikke det kom til at lyde for hårdt - det var ikke meningen.

Her kommer så lidt ideer: Prøv at lege lidt med gråtonerne. Gør rammerne lysere. Gør kontrasten i menupunkterne mindre. Dvs. lysere for oven og mørkere for neden. Lav en mere gliden overgang fra hvid til tag-billedet  øverst på siden. Gør evt. billedet lysere, så trækker mindre opmærksomhed til sig.

Med venlig hilsen

Carsten

 

Fotograf Carsten Olsen - Bryllupsfotograf og portrætfotograf i København og omegn.

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)