Hej Jeg står og skal til at finde en sælger på ren provisionsløn, altså at sælger får en procent del af hvert salg. Men hvordan gør jeg i forhold til ud betalingen af lønnen til sælger. Er der ikke noget med at jeg som arbejdsgiver skal indeholde a-skat, og hvorledes fungere dette? Mvh. Jakob Zimmermann
|
Hej Jakob
Det med skatten er alt efter, om den ansatte er på fuld tid eller det er et bijob ved siden af et andet arbejde. Hvis det er fuldtid, så skal du som udgangspunkt indeholde A-skat, hvorimod du udbetaler hele beløbet, hvis det er som B-indkomst og hvor din ansatte så selv sørger for at afregne med Skat. Du skal dog stadigvæk oplyse Skat om, hvor meget du har udbetalt som B-indkomst sammen med sælgers CPR-nr og øvrige data.
Hvis din sælger er selvstændig med CVR-nr. kan du jo også afregne efter faktura - i den forbindelse skal du blot bogføre og ikke opgive lønnen til Skat.
Mange hilsner
David