På www.trendfighter.dk får vi ugentlig henvendelser, hvor kunder
spørger, om de kan købe engros hos os. Derfor har vi igennem de sidste
par måneder, gået og og tænkt på at lave en B2Bhjemmeside for at
imødekomme denne efterspørgsel. Det er dog yderst vigtig for os, at
prisen ligger i sådan et leje, at vi ikke blive vores egne
konkurrenter. Der er tale om tøj og smykker!
Hvilken markup kan du gå med til, når du køber hos en leverandør?
På www.trendfighter.dk får vi ugentlig henvendelser, hvor kunder spørger, om de kan købe engros hos os. Derfor har vi igennem de sidste par måneder, gået og og tænkt på at lave en B2B hjemmeside for at imødekomme denne efterspørgsel. Det er dog yderst vigtig for os, at prisen ligger i sådan et leje, at vi ikke blive vores egne konkurrenter. Der er tale om tøj og smykker!
[Vælg venligst det originale indlæg for at få adgang til afstemningen]
Undskyld men gad du selv at sælge vare for andre producenter/ leverandører og så kun have en avance på op til 4 % ???
Jeg tror der er nogle der ikke helt forstår hvad en markup egentlig er. Det skyldes nok jeg kommet til at skrive % ind. Markup og avance er to vidt forskellige ting.
Lad mig give jer et eksempel: Markup på 2,5
Indkøbspris: 100 kr. Markup: 2,5 Salgspris: 250 kr.
Fortjeneste 150 kr.
Indenfor tøjbranchen ved jeg at avancen ligger omkring 2,5
Er det så ikke bare "avance" der skal stå i stedet for "Markup"?
I det eksempel du giver der, kan jeg ikke se forskellen på Markup og Avance.
Man kunne måske gøre ligesom http://www.shirtcity.com/ - hvor man gratis kan oprette en webshop med Jeres produkter, hvor de så selv laver deres pris, mens I opgiver en pris hvad det koster fra Jer af.
Jeg tror der er nogle der ikke helt forstår hvad en markup egentlig er. Det skyldes nok jeg kommet til at skrive % ind. Markup og avance er to vidt forskellige ting.
Dit % udgør unægtelig en forskel. I de brancher jeg har tilknytning til bruger vi %.
Enig i at at markup og avance er to forskellige ting. Avancen er en del af markup.