Med flere års prof erfaring indenfor dette område må jeg desværre skuffe dig og sige en ting....
Det vil ikke være muligt at fjerne lyden fra optagelsen, det du kan gøre er at indspille lydsporet igen uden aircondition, men det kræver for det meste prof. personale, som kender en del til digital klipning og redigering.
Har man ikke erfaring med dette, vil kvaliteten ofte være derefter og det er synd, hvis det skal bruges prof.
> Hvis nu at jeg ville betale for det nødvendige udstyr, hvad vil det så komme til at koste og hvad skal man købe?
Jeg står overfor indretningen af et mindre TV-studie her, og mit budget ligger på 60-70k + moms - men jeg har så også en del lyd- og lysudstyr i forvejen.
Jeg ender nok med ...
En Sony HVR V1 camcorder
Sennheizer wireless clipsmikrofon
Røde NTG-2 eller NTG-3 (boom)
Mac Pro med Final Cut Studio 2
Men en ting er teknisk udstyr - noget andet er de lokaler de skal laves i og IKKE MINDST de personers faglige kvalififaktioner som skal lave det. Teknik alene gør det ikke. Selv med verdens bedste udstyr kan man lave noget lort :)
Jeg ville umiddelbart anbefale dig at hyre en prof videofotograf / klipper til at lave den slags optagelser. Det vil være langt billigere end selv at investere i udstyr. Og så burde man også være sikret den højeste kvalitet på både billed- og lydside.
En ting er at være i besiddelse af udstyret, men at lave optagelser / klipning, som ser ordentligt og professionelt ud, det kræver en del erfaring, som det tager lang tid at opbygge.
> Og desværre koster ordentligt udstyr indenfor denne her branche en bondegård....
Sjovt nok synes jeg faktisk det er sindssygt billigt - men jeg startede jo også med at lave video og lydproduktioner dengang i starten af 80'erne, hvor et godt videostudio krævede udstyr 20-50 millioner, et ENG hold løb rund med udstyr for 1-2 millioner (mindst) og i et lydstudio stod der hurtigt for 5-10 millioner. I dag kan man for en brøkdel af de beløb få udstyr i en langt højere kvalitet.
Ikke mindst på camcorder fronten er der sket ekstremt meget! Her kostede en camcorder i acceptable broadcast kvalitet tæt på 1 million - i dag dag laves masser af TV i bedre kvalitet med camcorders til 30-50.000. Det er satme da et fald i pris der vil noget!
Lysudstyr og gode mikrofoner er dog ikke faldet meget i pris - men det er heller ikke steget de sidste 20 år.
Men ja, hvis man ikke har interesse i at blive god til det håndværksmæssige - eller allerede er det, kan det hurtigt blive spild af penge, at købe noget lækkert udstyr.
1. Den video kvalitet som et USD
500 harddisk Sony recorder leverer er udmærket til nettet. Jeg købte nogle
lamper i et byggemarked til dkr 400 og billedet er i top, ikke som CNN men udmærket
til 1902 flash video produktion.
2. Problemet er lyden. Hvis jeg investerer
DKR 5000 i lyd kan jeg så få en lyd kvalitet som er tilfredsstillende til
nettet?
Hvad skal man købe, hvad skal man
gøre?
(se lige i denne omgang bort fra
det håndværksmæssige og om det er en god elle dårlig investering, lige nu
drejer sig om at få løst et teknisk problem, og ja jeg har både lokaler, pengene samt et budskab som skal ud på en meget anderledes måde end normalt)