Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kravspecifikation til webshop

Side 1 ud af 2 (11 indlæg)
Fra Fredericia
Tilmeldt 5. Feb 06
Indlæg ialt: 104
Skrevet kl. 22:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle

Jeg står i den situation at jeg skal udarbejde en kravspecifikation til en webshop. Jeg har søgt her på amino og google, men synes ikke, at jeg kan finde nogen skabelon eller lignende jeg kan tage udgangspunkt i.

Er der nogle på amino der ligger inde med en sådan kravspecifikation jeg kan bruge til inspiration?

På forhånd tak.

Mvh Jesper N. Asmussen

Fra Fredericia
Tilmeldt 9. Jan 09
Indlæg ialt: 39
Skrevet kl. 22:26
Hvor mange stjerner giver du? :

.... vil jeg så sandelig også gerne låne hvis du finder en! ;) ;)

Fra Værløse
Tilmeldt 17. Mar 06
Indlæg ialt: 305
Fra  Sushibutik.dk Skrevet kl. 22:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Jesper

En kravspecifikation ændre sig jo i forhold til hvad du skal sælge og til hvem.

Vi har efterhånden fået en del erfaringer og de erfaringer er opbygget gennem salgwww.mammashop.se og nu også med et .dk efter.

Hvis du går ind på nedenstående link hos wannafind.dk og vælger Pro shoppen, så har du en god liste med næsten alle de funktioner du kan ønske dig.

http://www.wannafind.dk/webshop-funktioner.htm

Det kan godt være at du umiddelbart synes det er overkill at have et økonomisystem integreret med shoppen fra start, men det er vigtigt du nemt kan købe integrationen til senere. Vi har erfaret hvor vigtigt det er med integration når man har flere hundrede ordre hver uge, og man skal have en bogholder til at lave regnskabet. Her er der penge og spare.

For vores vedkommende har er det også vigtigt at man har avanceret varianthåndtering, så der både kan vælges model, design og størrelse etc.

En sidste kommentar; wannafind er ikke eneste med en specificeret funktionsliste, men kig dig omkring og søg på de enkelte shops her på Amino, for at se hvilke begrænsninger der findes på hver shop.

Et godt tip er også at gå efter et "åbent" system, så man ikke er afhængig af tempoet (eller mangel på samme) i en "lejet" webshops udviklingsteam (læs: Scannet etc).

God fornøjelse.

mvh

Kim

Fra Fredericia
Tilmeldt 5. Feb 06
Indlæg ialt: 104
Skrevet kl. 01:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kim

Jeg er godt klar over at der på ingen måde er nogen "endelig" løsning på hvordan en kravspecifikation skal se ud til en webshop, jeg er blot interesseret i at se hvordan andre gør eller har gjort det. Smile

 

Mvh Jesper N. Asmussen

Fra 9500 Hobro
Tilmeldt 29. Sep 07
Indlæg ialt: 237
Skrevet kl. 08:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Jeg vil foreslå at du skriver Use-Cases (Engelsk). Artiklen der linkes til, indeholder et link til skabeloner for use-cases. En use-case er en beskrivense af en funktionalitet, skrevet i et sprog som giver mening for DIG (og ikke tekniske termer). Kort sagt, så laves en usecase for at beskrive en funktionalitet, du ønsker i det system. Det kan være login, søg produkt, læg produkt i "indkøbskurv", udfyld kundeinformation osv osv..

Det findes også tekniske use-cases, som beskriver f.eks. en bagvedliggende funktionalitet: Synkroniser data til ERP system, udfør backup, re-indekser full-text search index osv osv.

Samlingen af usecases skal udgøre kravspecifikationen, men beskriver ofte bedre hvad der sker/skal ske end bare en omgang rodet prosa tekst uden hoved og hale.

 

Mvh / Lars Borup Jensen

 

it-arbejde.dk - specialister i middleware og server-side softwareudvikling, J2EE konsulent og Django.

 

Fra Klostertorvet 6, 2. tv 8000 Århus C
Tilmeldt 31. May 06
Indlæg ialt: 1541
Skrevet kl. 12:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis du er interesseret i det kan jeg godt sende vores produktspecifikation til dig. Der er indeholdt alle de gængse funktionaliteter i vores standardløsning. Hvis du omskriver den til "menneske sprog" har du en udemærket kravsspecifikation til en webshop Big Smile Så kan du jo altid tilfølje eller fjerne funktionaliteter efter behov.

Mvh peder

Fra Klostertorvet 6, 2. tv 8000 Århus C
Tilmeldt 31. May 06
Indlæg ialt: 1541
Skrevet kl. 12:24
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Korsør
Tilmeldt 29. Dec 08
Indlæg ialt: 75
Skrevet kl. 15:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej , var lige et smut på dit site, engrosspecialisten.dk

du har en stave fejl : du har tastet " Pressinger " - hvor der burde stå Presenninger  , det står både i tekst til venstre i indhold , samt på selve sitet.

Syns bare lige jeg ville gøre dig opmærksom.

Rigtig go' weekend

Venligst

Bakkeskoven.dk

Fra Fredericia
Tilmeldt 5. Feb 06
Indlæg ialt: 104
Skrevet kl. 17:56
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for tilbudet.

Jeg er næsten færdig med at udarbejde en fra bunden af, men vil kigge på din, for at sikre at jeg har fået de nødvendige elementer med.

Mvh Jesper N. Asmussen

Fra Klostertorvet 6, 2. tv 8000 Århus C
Tilmeldt 31. May 06
Indlæg ialt: 1541
Skrevet kl. 09:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Det skal du være velkommen til.

Hvis du har spørgsmål eller noget kan du bare skrive. (psj@taketwo.dk)

Mvh Peder

 

Side 1 ud af 2 (11 indlæg)