Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Om at finde den rigtige vej til de rigtige personer.

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Tårs
Tilmeldt 12. Dec 07
Indlæg ialt: 942
Skrevet kl. 23:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer.

Vi lancerede i november et supergodt og innovativt markedsføringsprodukt og prøver nu at komme ind på et lidt større salgsmarked.

Men gud... hvor bruger vi mange penge og resourcer på at finde den rigtige vej og de rigtige personer i bl.a. de helt store kæder. (Dansk Supermarked, Synoptik, scandic hotels ect.)

Blandt andet har vi kontaktet SuperBest hovesæde med henblik på at få noget fodfæste i nogle af deres butikker. Men vi fornemmer, at uden om selve den øverste ledelse er der opbygget en form for beskyttelse (checkpoint) for nye produkter. Er produktet supergodt tager denne "ring/checkpoint" kontakt til deres faste samarbejdspartnere og siger "Se her en superide! - I må kunne levere dette."

Den faste samarbejdspartner sætter nu alt ind for at opfylde SuperBests ønsker.
Derfor når kontakten aldrig den absolutte topledelse.

Vi forstiller os at vi bør skabe kontakt til en evt. købmand af SuperBest butik, som virkelig har noget at sige og har en direkte vej til topledelsen. Uden om det før omtalte "checkpoint"
Vi mener det er den letteste vej til topledelsen af butikskæderne.

SuperBest var bare et eksempel.

Men vi har da fundet ud af og har på fornemmelsen, at nogle af vores kontakter ikke er nået helt ind til dem der virkelig beslutter noget! (hvis det altså ikke er dem i "checkpoint")

Men vi ved ikke rigitg. Vi står ligenu  ved den brede å og har smidt brædder i vandet. Alt imens vi tænker på hvordan vi bygger den direkte bro.

De store kæder er da godt nok tunge at danse med! Surprise Tænketank!

Er der nogen der oplever lign. erfaringer?  

 

T.Clausen

Fra Kolding
Tilmeldt 10. Jan 06
Indlæg ialt: 742
Fra  Klubmodul ApS Skrevet kl. 11:56
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hej

I skal ikke sælge produktet med alle dets lyksagligheder i telefonen. I skal få et møde! Jeres mål skal være at booke et møde med den rette person. På dette møde sælger i produktet. Der vil være risiko for at de løber med ideen hen til deres eksisterende leverandør. Men hvorfor skulle de det? Store firmaer har mange leverandører og kan sagtens tage en mere ind hvis de har det de mangler...

Men I er jo slet ikke alene om at ringe til dem. Der er jo 45 der ringer om dagen for at få et møde. Det bedste ville være hvis I kan få navnet på den rette person, skabe en kontakt til ham eller hende gennem evt. linkedIN og så kontakte personen gennem en fælles betroet.. Man må være listig. Det skader ikke med list..

Alternativt kunne i inviterere alle jeres emner til et seminar hvor i fremviser produktet . På denne måde kan emnerne selv tage stilling til om det er relevant. Og er det så det, ja så kommer de, bare rolig. Hvis det kan spare dem for tid og dermed penge eller spare dem for administration, så kommer de!

Mvh

Jesper

Klubmodul - 600000 danskere, 800+ organisationer kan ikke tage fejl

Tilmeldt 20. Jan 09
Indlæg ialt: 25
Skrevet kl. 08:54
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Dommer

Jeg har nøjagtig den samme oplevelse som dig. Det gælder om at finde en længere nede i systemet (ex. en velestimeret købmand i kæden) som kan åbne døren opad. Jeg har oplevet at få kontakt til en person højt i organisationen som afviste min ide, men har i dag fået accept af ideen i samme organisation ved at prøve nedefra.

Det er utrolig svær at trænge ind i de store organisationer. Man skal helst kende nogen som kender nogen.

mvh Tom

Fra Stenløse
Tilmeldt 23. Jun 06
Indlæg ialt: 3040
Fra  iMARKETING Skrevet kl. 04:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg arbejder meget med et begreb, der på engelsk hedder "Building Momentum".

Man starter nedefra og vokser fordi det man producerer virker.

Sådan er langt de fleste virksomheder startet.

Så - inden I tager fat i Superbest:

Har jeres produkt/koncept bevist sin værdi?

Hvis ja, hvilken dokumentation kan i så fremlægge, der der med det samme overbeviser Superbest om at de bør tale med jer?

Hvis nej, hvorfor skulle Superbest bruge 2 minutter på at høre, hvad I har at sige?

Har I gjort hjemmearbejdet ordentligt, så er min erfaring at alle døre står åbne.

Superbest er en virksomhed som enhver anden.

Og virksomheders mål er at tjene penge.

Kan I BEVISE, at andre mindre virksomheder allerede har tjent gode penge ved at sælge for jer (bedre end at sælge tilsvarende produkter), så er det efter min erfaring intet problem at få den ansvarlige i en hvilken som helst virksomhed i tale.

Mvh,
Christian 

 

 

Fra Tårs
Tilmeldt 12. Dec 07
Indlæg ialt: 942
Skrevet kl. 10:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Christian.

Tak for et SUPER-input!

Vi er allerede igang med salg til mindre virksomheder og kører løbende analyse på produktet.
Derfor er dit indlæg / strategi, netop også vores fremadrettede.

Men omvendt, kan mener jeg at, vi allerede nu kan skabe kontakterne til større virksomheder, for at gøre opmærksom på netop vores produkt og om nogle måneder dokumentere at her er virkelig penge at spare og mulighed for at øge indtjeningen.

Selvfølelig er vi startet i de "små" og de helt store kunder skal nok komme. Vi tror helt sikkert på synegieffekten på vores produkt. (har de det - Skal vi da også have det)

Men det er s.... hårdt benarbejde der skal udføres! - selv for mindre virksomheder.

Vedr. dit super indlæg: Dine input er meget i stil med vores indhold i vores markedsføringsplan.

 

Fra Tårs
Tilmeldt 12. Dec 07
Indlæg ialt: 942
Skrevet kl. 11:10
Hvor mange stjerner giver du? :

For lige at statuere et ekssempel:

Vi har et markedsføringsprodukt kørende i en lokal sportsforretning, der godt nok er en del af en landsdækkede kæde. Men ejeren har selv taget produktet til sig. Vi kørere salgsstatistik på butikken og sammenligner med statistikken før produktet blev installeret. Ejeren vil senere fremlægge produktet og salgsstatistikkerne for kædens hovedorganisation.

Vi håber derfor på, at få, måske ikke alle, men en del andre butikker indefor samme kæde.
Derfor tager vi fat i det yderste led først og derefter arbejder os indad i organisationen af kæden, hvilket vi også syntes er nemmest.

 

Fra Stenløse
Tilmeldt 23. Jun 06
Indlæg ialt: 3040
Fra  iMARKETING Skrevet kl. 11:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Dommer

Jeg er glad for at høre, at I allerede gør det jeg har beskrevet.

Hvis I bare fortsætter med den strategi I er i gang med skal det nok gå jer godt.

Når I har dokumentationen på plads, kan du henvende dig til Superbedst, ikke med "hatten i hånden" men som en potentiel, attraktiv samarbejdspartner.

Det drejer sig om at kridte en bane op, hvor det er mindst lige så interessant for din samarbejdspartner at gøre forretning med dig som det er for dig at gøre forretning med din partner.

Og her er dokumentation af opnåede resultater et "must". Så ved de med det samme, at du ikke er en "tidsrøver" der bare vil bruge dem til at teste dit produkt af på.

Og husk, at du har 30 sek. til at fange interessen.

Hvad du siger/skriver i de 30 første sekunder hele vejen igennem "sikringssystemerne" er afgørende for at nå beslutningstager og få et "ja".

Venlig hilsen,
Christian

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)