Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvad mener I om min ide om en secondhand-shop... realistisk?

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra Kalundborg
Tilmeldt 16. Dec 08
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 01:51
Hvor mange stjerner giver du? :

jeg har i længere tid gået og barslet på ideen om en secondhand-shop...

Og nu er det sådan at der er det perfekte lokale til leje i vores lokale center!

 

Jeg har tænkt i en bred vifte,men ved ikke lige hvilken der ville være bedst... Eller om de evt. skal kombineres.

 

så først og fremmest vil jeg gerne vide hvad I synes om ideen og dernæst hvilken retning af dem jeg har tænkt på, der vil være mest givtig.

 

1) bryllupsudstyr (kjoler til brud, gæster og brudepiger) enten som opkøb af brugt med henblik på at sælge det i butikken, eller køre det som kommision, hvor folk kan komme ind og "leje" en bøjle og så betaler gebyr/procenter fra det egentlige salg.

 

2) baby udstyr, opkøbe brugt og sælge via butik... evt. kommision.

 

3) Brugte mobiltelefoner og tilbehør, evt. nyt tilbehør, som tasker, charms, taletidskort, batterier som ikke handles i div. telebutikker osv.... 

Jeg har arbejdet i telebranchen og ser tit forældre, håndværkere osv. komme ind før bindingsperioden er udløbet, for at købe ny telefon fordi den de havde er gået i stykker (væskeskade, tabt, knækket display osv.) og de har ikke andre muligheder end at købe en ny telefon uden abbonnement og det bliver hurtigt et dyrt bekendtskab!   Indifferent 

Rigtig mange af mine kunder har udtrykt ønske om at kunne købe telefon på denne måde... Og de fleste selskaber udbyder nu konceptet der hedder sim-alone hvor man ikke kan købe telefon med... for slet ikke at tale om alle de kunder der ikke kan kreditgodkendes af forskellige årsager og derfor er henvist til taletidskort og dyre telefoner... Tongue Tied

Dem ville jeg gerne give muligheden for at kunne være med! Det er dyrt at være fattig, som det hedder.

-sidstnævnte er det jeg går efter og jeg selv mener er det der er flest muligheder i....

Men må man godt sælge dem som brugt... og hvordan forholder man sig så lige til reklamationsretten? (jeg mener selvfølgelig at originalt købsbevis skal gives med når jeg opkøber telefonerne... )Hmm

Og kan man evt. opkøbe brugte telefoner af teleforhandlere?     

Hvem henvender man sig til hvis man vil forhandle tasker, charms, taletidskort osv.???

Hvor finder man de grossister og får en aftale i hus?

Hvad med opstartskapital...kan man få iværksætter ydelse?

 

mvh.sussi

 

Fra Torshavn, Færøerne
Tilmeldt 16. Dec 08
Indlæg ialt: 625
Skrevet kl. 01:56
Hvor mange stjerner giver du? :

synes personligt ikke det lyder som noget du kan leve af, skal du ind på second hand skal det være en eller anden specie niche.. eller skal du i gang med noget ala. Shoppit som man har i Århus..

telefoner/mobiler tvivler jeg på du kan leve af, da de er så billige hos teleselskaberne i forvejen.

du ville typisk miste det unge segment pga. deres hang til det nyeste nye.

 

det er så min mening

Hergeir HP Vang
Digital/Online Marketing Specialist & E-Concept Developer

hpv@puffin.consulting

Fra Kalundborg
Tilmeldt 16. Dec 08
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 03:25
Hvor mange stjerner giver du? :

tak for dit input.

men nu er det ikke kun secondhand mobilterminaler jeg taler om her... jeg taler også om tilbehør m.m. som matcher priserne hos teleselskaberne og evt. er noget de ikke har i sortiment.

Det er ikke helt rigtigt at telefonerne er billige hos selskaberne i forvejen.... eks. så skal du altså have 3175 kr op af lommen for en sony ericsson w890i ! og den absolut billigste terminal er en nokia uden farvedisplay, mms, kamera, bluetooth og mp3... den koster 599,-

terminalerne er kun billige hvis du køber dem på det abb som teleselskabet har fokus på i den periode... og har du først bundet dig og købt terminal, og du så ødelægger den, så er det hurtigt 1000 - 6000 kr op af lommen!!!

mange unge køber faktisk de terminaler der har været på markedet i mere end 1 år og det er et fåtal af dem der går op i om det er det sidst nyte skrig... det er faktisk de 25-50 årige der står for majoriteten af købet af nye terminaler på markedet.

De unge får terminalerne af forældrene,ødelægger de terminalen, så er det også forældrene der køber en anden og langt de fleste er tilfredse hvis bare de HAR en terminal.... Og her er mit kundesegment størst.

  Eks.1

 Frederik på 11 år har lige fået en Nokia 5310 express musicedition for 2 mdr siden, nu duer den ikke og bliver sendt til rep. den kommer tilbage med besked om at garanti bortfalder pga. væskeskade. Frederiks mor bryder sig ikke om at hun ikke kan få fat på ham hvis det er nødvendigt og omvendt, hun spørger derfor om hun kan købe en anden til Frederik og får at vide det så vil blive den rå pris, eks. 2190 kr... Det synes Frederiks mor er for dyrt,  hun gav jo kun 99,- for mobilen da hun oprettede abbonnementet til Frederik.  Hun spørger om  ikke de kan sælge hende en brugt terminal... Her er svaret i 95% telebutikker NEJ..... Hvor går frederiks mor hen for at få en anden terminal til sin søn?

Hun går ind på nettet og forsøger at finde en terminal derinde, men der er jo ingen garanti for den brugte terminal virker og det finder hun måske utrygt, fordi hun ikke kan stå med telefonen i hånden, så hun ender med at gå tilbage til telebutikken og købe en billig terminal der slet ikke kan det Frederik bruger til dagligt og har så ikke fået opfyldt det behov hunog hendes søn har.

HVIS nu der lå en butik som den jeg har i tankerne, så ville Frederiks mor komme ned til mig... Jeg har sandsynligvis en Nokia 5310 express musicedition liggende, som mor kan købe til eks. 400,- og den kan hun stå med i hånden og tjekke efter(=tryghed ) mor køber telefonen hos mig og sparer eks.1790,- ... Hun forlader butikken glad. 1) fordi hun har fået opfyldt hendes og sin søns behov. 2) hun har sparet penge på telefonen ved at købe en brugt.

Eks.2

Jens er på kontanthjælp og kan ikke kreditgodkendes i noget teleselskab, så han har taletidskort. Hans telefon er ved at være godt slidt, men han har ikke pengene til at gå ned og købe en telefon uden abbonnement... hvad kan Jens så gøre? Han kan enten låne penge til telefonen af familie/venner og så stå og skulle betale tilbage til dem eller han kan overtage en fra en i familien eller i omgangskredsen... Men Jens vil gerne have en nyere telefon som alle andre og får dermed ikke sit ønske opfyldt.

hvis han havde muligheden, så ville Jens gå ned i min butik og finde en nyere telefon til eks. 200,- og samtidig finde ud af jeg har taletidskort og billigere tilbehør .... Jens vil i fremtiden komme ned til mig og købe opfyldning og tilbehør, fordi det er billigere for ham.

Eks. 3

Peter er erhvervsdrivende og har erhvervsabbonnement og er bundet i 12 mdr..... Han driver en tømrervirkssomhed. ... Peter købte nye telefoner til alle ansatte for 5 mdr. siden. Men 3 af hans ansatte har tabt/trykket telefonerne så de ikke længere dur og garantien er bortfaldet. Peter kan nu vælge at købe 3 nye telefoner til hans ansatte uden abonement til eks. 1900,- stykket eller han kan komme ned til mig og købe 3 brugte telefoner til eks. 400, stykket...

Hvad tror du Peter vælger?

Jeg tror,udfra min erfaring, at Peter vælger at gå ned til mig og købe telefonerne.... Samtidig ser peter de tasker der er, som vil kunne forebygge at de taber dem igen og køber derfor tasker til alle ansatte.

 

Hermed en redegørelse for min ide og hvorfor jeg tror det vil kunne lade sig gøre. 

 

 

Tilmeldt 10. Aug 08
Indlæg ialt: 979
Skrevet kl. 08:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Sussi Olsen

Som udgangspunkt er din idé god, især fordi du har et kendskab til tele-branchen som kan komme dig til gode. Personligt tror jeg ikke du skal brede dig over for mange ting så det bliver en "rodebutik", men hvis du kan kombinere tlf-setuppet med noget der matcher din målgruppe ville det være fint med flere æg i kurven.

Økonomien er det straks sværere med. Som (kommende) ejer af en butik, er der kun egne lommer eller lån at gribe til. Her skal du igennem alle de klassiske ting såsom at beregne hvor mange faste udgifter din butik vil få, og så regne på hvor stor omsætningen skal være for at regnskabet balancerer. Umiddelbart lyder det som lidt op ad bakke med en centerbutik rent huslejemæssigt, omvendt så vil stor synlighed og let tilgængelighed være et must, - så her skal der regnes nøje efter. Du skal dog, - og det er vigtigt - have/låne  penge nok til at lave noget seriøs markedsføring der når ud på byggepladserne og den øvrige målgruppe. Lidt gratis omtale i lokalavisen gør det ikke, - vi snakker om Ekstrabladet eller lign.

Til gengæld er krise ordet nu, og genbrug er sagen. Så hvis muligheden foreligger rent økonomisk så er tidspunktet det rette til at lancere denne prisbillige mulighed for telefoner m.v.

/Michael   

Tilmeldt 2. Jun 08
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 17:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej.

Jeg vil nok være bekymrende for at tele-teorien, nok er for tidskrævende pr. kunde i forhold til indtjening.

Der  giver baby- småbørn nok et større flow men kræver så noget mere plads.

I den kommende tid er der nok mange der vil benytte sig af secondhand-handel.

Jeg er mest til babyudstyr- småbørn. samt  udlejning af dresscode.

mvh lars

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)