Jeg står foran en revalidering forhåbentlig efter jul og ønsker mig en bachelor i jura eller psykologi(hvis de slf ønsker at bevilge mig det). Hvilke muligheder vil jeg have med en bachelor uden kandidatgraden i begge tilfælde? |
I første omgang vil jeg mene at udfordringen er at gennemføre det relevante studie, ingen af de to du nævner er just nogle af dem med den laveste dumpeprocent eller det nemmeste stof.
Begge er generelt meget bogligt tunge. (Jeg har selv en fortid på jurastudiet)
Jeg kender ikke nogen med en bachelor i jura, dem jeg kender har alle taget de sidste to år med for at få en brugbar uddannelse, så det er nok nemmere at få job som kandidat.
Hvis du får godkendt revalidering til de første 3 - 4 års uddannelse, så burde det vel være muligt at få hverdagen til at hænge sammen, selvom du selv skal betale for livets opretholdelse de sidste to år?
Jobmulighederne er gevaldigt bedre for en cand. jur end for en bachelor vil jeg forvente.