Hej Duller
Når man skal definere en Pantonefarve sker det ved at slå op i en Pantone-vifte, derved kan man se præcis hvordan farven ser ud. Fordelen ved at bruge Pantonefarver er at det er forblandede farve, i modsætning til 4-farve tryk (CMYK) som man normalt trykker med når det drejer sig om offset.
Jeg kan se du selv har fundet farven i Paint... Du skal være opmærksom på at den farve du ser på din skærm ikke bliver magen til den du får på tryk. Det skyldes flere ting: For det første at de farver du ser på din skærm er RGB-farver, hvilket er et meget større farvespektrum end f.eks. CMYK og Pantone. For det andet afhænger det af calibreringen af din skærm.
Kort sagt, jeg kan næsten garantere dig at du ikke ender med den forventede farve du har fundet i Paint. Normalt finder man en farve man kan lide, lige som du har gjort, og derefter slår man den op i enten en CMYK Farvebog eller Pantonevifte og finder den helt rigtige farvekode. Det medføre ofte at farven kan se forkert ud på skærmen, men den vil se rigtig ud på tryk eller serigrafi.
Det kan godt lyde lidt indviklet, hvis man ikke er vant til at arbejde med trykprocesser og grafisk arbejde, men det er faktisk ret enkelt hvis man har de rigtige værktøjer (Pantonevifte i dette tilfælde).
Nå... For at gøre en lang historie kort, kan jeg godt hjælpe dig med at finde en Pantonefarvekode, ud fra Pantoneviften og en kalibreret skærm.
Jeg skriver lige et nyt indlæg i morgen når jeg er kommet ned på kontoret, med hvilken Pantonefarve jeg vil foreslå.