Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Igangværende arbejder - bogføringsspørgsmål

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 13. Jun 23
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 13:02
Hvor mange stjerner giver du? :
Hejsa.

Vores moderselskab vil gerne have at vi bogfører igangværende arbejder lidt anderledes end vi gør idag. Bonusinfo: vi bruger produktionsmetoden til igangværende arbejder.

Ved regnskabsopgørelse vil de have at vi bogfører således:
debet: Accrued Trade Debtors account (balancesheet) / credit: Project Revenue account (P&L).

Ved udstedelse af faktura til kunden: debet: Trade Debtors (balancesheet) / credit: Accrued Trade Debtors account (balancesheet). Det vil sige fra balance til balance.

Det, som er en ændring fra hvordan vores system normalt håndterer udstedelse af kundefakturaer er at vi altid bogfører en kundefaktura over driften - ikke balancen. Jeg har prøvet at finde noget på skrift om at man absolut SKAL gå over en driftskonto ved fakturadudstedelse, men kan ikke rigtig finde noget på det.

Er der nogen, der har en ide om det?

Mvh Mia
Tilmeldt 3. Dec 13
Indlæg ialt: 26
Skrevet kl. 13:29
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hej Mia

Du behøver ikke gå over en driftskonto ved udstedelse af en faktura.

De igangværende arbejders værdi opgøres løbende ud fra de påløbne omkostninger på projekterne. Der bogføres en omsætning og så har man en aktivpost, der udgør salgsværdien af de igangværende arbejder (dem så de vil føre på kontoen 'Accrued Trade Debtors account').

Herefter skal der så faktureres til kunden, hvorfor de vil have en rigtig faktura på kontoen 'Trade Debtors' mod kontoen 'Accrued Trade Debtors account'.

-Thomas

Tilmeldt 13. Jun 23
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 13:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Super - tak for hurtigt svar. Det var præcis det med driftskontoen, jeg var mest i tvivl om Yes

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)