Tak for svaret John. Jeg har lidt længere nede sendt link til to sider, hvor det måske fremgår om importmomsen er inkluderet. Jeg kan selv se at der er et beløb på 2.065 i UPS dokumentet, men om det har noget med importmoms at gøre, kan jeg ikke lige se.
Jeg har lige været inde forbi din blog. Det er nogle ret gode indlæg du har omkring importregistrering og momsregistrering. Dem gemmer jeg med det samme!
Ud fra dokumentet kan man aflæse, at du skal beta 6,5% i told, hvilket svarer til 387,70 US Dollars. De 1678,20 US Dollars er importmoms, dem kan du modregne i dit momsregnskab. Om du i DK skal lægge ud for importmomsen, eller om det blot er en regnskabsdetalje, det ved jeg ikke lige. Men hvis du lægger pengene ud, får du dem refunderet i dit næste momsregnskab :)
De 1678,20 US Dollars er importmoms, dem kan du modregne i dit momsregnskab. Om du i DK skal lægge ud for importmomsen, eller om det blot er en regnskabsdetalje, det ved jeg ikke lige. Men hvis du lægger pengene ud, får du dem refunderet i dit næste momsregnskab :)
Jep forudsat trådstarter er momsregistret og ikke kun importregistreret uden moms, for så der ikke nogen refusion
vh John Hannnover
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER
Den reelle told/import moms er kr. 2065,90,- som skal betales i måneden efter i tilfælde af du benytter skat sikkerhedsstillelse også modregnes i din moms indberetning næste gang :-). Dette vil SKAT selv gøre dig opmærksom på, når dette ligger klar til betaling hos skat (DIGITALT).
Jeg kan ikke se hvor de kr. 4000,- kommer ind henne :-)
De faktiske tal du skal forholde dig til regnskabsmæssigt er rubrik 47 på UPS's indberetning som burde være angivet i DKK, er de ihvertfald på alle vores importspecifikationer.
Det hele handler vis om at du ikke læser hvad der står på de papirer du har modtaget. I dokumentet "Fuldstændig Express Det europæiske Fællesskab" fremgår det jo tydeligt at rubrik nr. 47 at du skal 387,50 DKK i told og 1.678,20 DKK i moms. Momssen betales normalt ikke men modregnes i moms regnskabet.