er bare nysgerrig om hvilke fordele og ulemper der er ved henholdsvis at have udlejning af boligejendomme i modsætning til at have udlejning af erhvervslejemål??
Umiddelbart er der væsentlig mere lovgivning på området for beboelse.
Mht. erhverv, så laves der en kontrakt mellem lejer og udlejer og det er det. Groft sagt.
Der er også det i det at erhvervsudlejning kommet meget an på beliggenhed. Hvis ikke det ligger godt så kan det være svært at leje ud, nærmest ligegyldigt hvad lejen er, boliglejemål kan man altid sænke prisen lidt, så er der altid nogen der gerne vil bo der.
Ved erhvervsleje mål er du som sagt ikke under den stramme lovgivning og der er sådan set aftalefrihed og du kan sikkert få en højere husleje hvis det som sagt ligger et attraktivt sted.
Derudover har du ved erhvervsejendomme mulighed for at trække momsen fra ved vedligeholdelse og ombygning mv. Det har du ikke ved boligejendomme, da denne leje er uden moms.
Ved erhvervsejendomme skal du nok have en advokat ind over når kontrakten skal laves. Her er du så tilgengæld lidt mere sikker på at få dækket evt. Istandsættelse og misligholdelse ved fraflytning. Medmindre selvfølgelig firmaet er gået konkurs. Ved boligudlejning vil du tit have et tab når folk flytter, ihvertfald ved større lejemål da du sjældent kan få mere ud af lejer end de tre måneders depositum du skal huske at tage ved indflytning.
jeg tror ens buffer skal være lidt større ved erhvervslejemål da det kan risikere at stå tomt i lang tid og der desuden måske skal foregå en mindre ombygning inden evt. lejer vil flytte ind.
det er bare en del af mine erfaringer med begge dele.
Mvh Jacob