Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Helt nyt produkt

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Mar 15
Indlæg ialt: 23
Fra  Vendersbo Equity IVS Skrevet kl. 00:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg håber der er nogen der kan komme med nogle gode input på mine følgende spørgsmål

Jeg har fået eneret på flere forskellige produkter, som alle enten er helt nye på marked, eller hvor tilsvarende produkter lige er kommet på marked, men en ting af gangen.

Jeg har valgt at fokusere på 2 forskellige produkt typer

1. sprinklervæske i pulverform

Det er en genialt produkt, hvor man bare hælder en pose direkte på bilen og fylder op med vand.

Men så opstår der nogle forskellige spørgsmål

Hvad skal man være opmærksom på, når man taget sådan et produkt til de store kæder?

Skal nye produktet godkendes nogen steder?

2. rengøringsmidler også i pulverform og selvopløselige

Der er i princippet de samme spørgsmål er?

Ville det evt kunne betale sig, at få andre til at sælge det for sig?

Her tænker jeg folk med bedre kontakter til byggemarkeder, supermarkeder osv?

På forhånd tak

Fra København
Tilmeldt 30. Jul 07
Indlæg ialt: 2196
Skrevet kl. 01:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Det lyder som geniale produkter, men vær lige opmærksom på, om din sprinklervæske nu også kan klare sig i frostvejr.

Der er jo stor forskel på sprinklervæske i verden, da nordlige lande er nødt til at have frostsikker sprinklervæske. Jeg kender ikke til pulvere, som iblandet vand giver frostfrihed, men jeg er heller ikke kemiker. Det må du vurdere om det holder.

Men svaret er ja: Det kan godt betale sig at få andre til at sælge for sig. Hvad vil du helst: Sælge 100 stk med en avance på 70% eller sælge 100.000 stk med en avance på 25%?

Vær også opmærksom på, at det er ikke bare lige til at komme ind hos de store kæder i dag, så du skal satame være god til at sparke døre ind og huske dokumentationen for dit produkt. Hav gerne både videoer, tests og alt muligt andet parat - for de vil stensikkert spørge efter det.

Tilmeldt 20. Mar 15
Indlæg ialt: 23
Fra  Vendersbo Equity IVS Skrevet kl. 22:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Flemming,

Tak for dit svar

Det er begge produkter der der testet og dokumenteret, sprinklervæsken ned til -25 så det er på højde med de bedste færdigblandet sprinklervæsker

Har du evt en ide om hvem man kunne få til, at sælge det for sig?

Tak

Mvh

Teddy

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 22:49
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvad angår salg af dit produkt, så kunne du med god samtvittighed henvende dig til en grossist. De har kontakter til de store detailkæder (fysiske butikker). En detailforrretning er ikke interesseret i at handle med 100 forskellige leverendører, de vil hellere handle med 2-3 grossister, som har samlet et stort sortiment. Du skal også være opmærksom på, at avancen på dit produkt falder, hvis du sælger til grossister, frem for at sælge direkte til en detailforrretning - eftersom grossisten også skal tjene penge. 

Det burde være relativt nemt af finde en grossist - min anbefaling vil lyde på google.

Du kan jo også ringe - eller møde personligt op - og booke et salgsmøde, hvori du holder "salgstale" for dit produkt, med de store detailbutikker; Bygma etc.

Håber jeg kunne hjælpe.

Mvh.

Kasper Friis

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)