Jeg betaler hos dem kun 59 kr pr.måned og har kun dankort endnu, så 400 kr er lidt for meget for mig lige nu. Jeg er lille butik med ikke så står omsætning, men det betyder ikke at jeg skal behandles sådan. Jeg ved godt at får mine mails og jeg ved også godt at en almindelig brev hjelper heller ikke. Men jeg er stædig, så sender jeg dem bare mail hver eneste dag. |
Og du er 100% sikker på at fejlen ligger hos dem?
Uden at pege fingre af nogen, så ser jeg selv ofte kunder der råber "ulven kommer" efter en leverandør uden at have noget at have det i, og dermed ofte spilder leverandørens tid.
Og til 59 kroner om måneden kan man ikke lønne ret mange supportere til at besvare mails, opkald osv.
Men når det så er sagt, så skal de jo naturligvis stadigvæk levere det lovede produkt, uanset hvor billigt de end måtte sælge det.