Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

50% ejerskab af PartyPix.dk sælges til marketing partner.

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 1. May 07
Indlæg ialt: 313
Skrevet kl. 13:32
Hvor mange stjerner giver du? :
Produkt:
PartyPix.dk givere danskere mulighed for at dele fest og event billeder med venner og bekendte. Det er efterhånden normal kotume at unge dagen efter en bytur klikker ind på diskotekers hjemmeside for at se billeder fra dagen derpå. I det digitale danmark er det stort set ligeså almindeligt at en eller flere af festgæsterne foreviger privatfesten inden byturen, med et digitalkamera eller sin mobiltelefon. Dog kræver det ofte en masse store mails til sine venner når de vil dele billederne bagefter. Dette problem har PartyPix.dk løst. Vi giver alle mulighed for at dele billeder med venner, bekendte og endda hele Danmark. Det er op til brugeren selv om billederne skal låses ved hjælp af password, så kun vennerne kan se dem.

Desuden tilbyder PartyPix.dk brugeroprettelse, toplister, E-postkort, egen underside med sine fester + mulighed for at skrive kommentare, give karakterer, gemme sine yndlingsbilleder og endda downloade dem som en zipfil på een gang.


Hvad søger vi?
Det går rigtig godt på PartyPix.dk. Dog har vi ikke selv baglandet til at føre sitet til skyerne. Vi søger derfor en person eller et firma som vil købe sig ind på 50% af hele konceptet. Vi vil forsat stå for administration og udvikling, hvor den nye partner til gengæld vil arbejde på at skaffe brugere og besøgende til sitet. Vi vil lægge stor vægt på at få en partner som i forvejen ejer sites eller communities indenfor samme målgruppe.


Idag:
PartyPix.dk har eksisteret i 4 måneder, og har i den tid haft gode besøgsresultater. Vi har allerede gode samarbejdspartnere, som f.eks et PartyPlaner-bureau som hele tiden vil tilføje fester til siden. Vi kører i oktober/november små konkurrencer hvor fest-uploadere kan vinde præmier, som er sponsoreret af andre websites.


Marketing:
Pt. har vi banner på forsiden af Scorebogen.dk, vi har en jingle kørrende på netradio stationen HotFm.dk. Vi har visitkort som skal ud på nordjyske skoler. Vores koncept har været positivt omtalt i artikler på Gratisting.dk, Connery.dk & Aniston.dk.
Vi har desuden indgået linkbytte med sites med lignende målgrupper, her blandt andet Party-guide.dk

Fremtiden:
Med sitets målgruppe er det oplagt at sælge annonceplads til diskoteker, spiritus forhandlere, tøjforhandlere mm. Desuden har vi mulighed for at køre kampagner eller andre events på sitet.


System:
PartyPix.dk er bygget på en coppermine kerne, som vi har videreudviklet med hjælp fra en af commermines programmører. Systemet klarer alt vedligeholdelse af websitet. Kodesproget er PHP og vi bruger en MySQL database.
Sitet ligger pt. på en surftown advanced server.


Økonomi:
Pris for køb af partnerskab, samt aftaler om overskud osv. aftales mellem partnere. Kontakt os derfor gerne på
kontakt@partypix.dk for at høre mere. Husk at skrive hvilke sites du evt. ejer, og hvilken erfaring du har med online markedsføring.

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)