Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Handel på nettet: Hobby- eller enkeltmandsvirksomhed?

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 11. Jul 14
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 09:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer

Jeg er ny her, så beklager hvis mit spørgsmål ligner mange andre tidligere spørgsmål. Men jeg tror nu alligevel, at mit tilfælde er lidt usædvanligt.

Jeg bor i udlandet og har de senere år i privat regi beskæftiget mig med salg af hjemmesider og domæner. I begyndelsen mest for sjov, men efterhånden er det blevet til en pæn ekstraindtægt.

Nu planlægger jeg at flytte hjem til Danmark, og vil gerne fortsætte med salget, da jeg efterhånden har en del aktiver, som jeg allerede har betalt for.

Som så mange andre er jeg dog i tvivl om, hvorvidt Skat vil se mine aktiviteter som hobby eller erhverv.

På den ene side har jeg nu en pæn stor omsætning på nok omkring 300.000 kr. om året og et overskud på vel omkring 100.000 kr. Og hvis jeg ikke foretager store fejlinvesteringer, bliver det svært at få underskud fremover.

På den anden side er jeg ikke "seriøs", da jeg indtil videre hverken har haft budget eller ført regnskab. Jeg bruger højst et par timer om dagen på det, og det er urealistisk at udvide meget mere og få andre ansatte end mig selv. Desuden kan der nogle gange gå måneder uden et salg.

Så for mig vil det også i fremtiden blot være et supplement til et heltids- eller deltidsarbejde.

Hvordan tror I, at Skat vil vurdere denne form for aktivitet?

Mange tak.

Med venlig hilsen

Michael

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 09:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvad SKAT vil vurdere er sådan set underordnet så længe du tjener penge. Da vil der ikke være nogen forskel mellem hobbyvirksomhed eller ej.

Der et kun i tilfælde af underskud at sondringen vil være relevant. Ved hobbyvirksomhed får du ikke fradrag for underskud i modsætning til hvis det ikke er hobby.

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46694
Fra  John Hannover Skrevet kl. 11:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Helt enig med Henrik. Omsætning vil være en af af faktorerne men der er mange andre - og som Henrik skriver, gør det ingen som helst forskel i forhold til skat af overskud-

Du skal føre fuldt regnskab og opgive dit overskud til skat uanset hvad. Du skal også være momsregistreret hvad du givet er

HVIS skat skulle mene det ikke var seriøst drevet erhverv ville de kunne nægte at du trak et underskud fra i anden personlig indkomst og det KAN være tilfældet MEN da du skriver, at du ikke kan se hvordan du kan få underskud, ja så er det jo helt lige meget, for skatten af overskud er samme for hobby og erhverv

Læs evt her om hvordan skat i øvrigt sondrer mellem hobby og erhverv: http://johnhannover.blogspot.dk/2013/02/seris-virksomhed-eller-hobbyvirksomhed.html 

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Tilmeldt 11. Jul 14
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 15:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for svaret. Så blev jeg betydeligt klogere Smile

Tilmeldt 11. Jul 14
Indlæg ialt: 6
Skrevet kl. 15:29
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for hjælpen og linket.

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)