|
Ewire overførte fast hver onsdag og man havde typisk beløbet på kontoen om torsdagen. Det der undre mig er den måde, de vælger at lukke ned på, og stikker alles os, som har støttet dem i stikken uden nogen form for information. Situationen er virkelig håndteret dårligt. Selv hvis de skulle komme op at køre igen, ville tilliden til dem være helt væk, og ingen vil benytte dem igen. Medmindre der kommer ny ejer og ledelse. Vi har haft kunder der har haft svært ved at handle i vores shop hele fredag, og mange shops har udover risikoen for at miste deres tilgodehavender, sandsynligvis også mistet, rigtig mange salg. Vi kan allerede mærke det i vores shop, siden vi har lukket for ewire og sat paypal på midlertidig, så har vi ikke fået en eneste ordre ind. Og vi plejer at modtage rigtig mange ordre dagligt. De burde have givet os information og muligheden for at finde en alternativ løsning, allerede fredag morgen. De har vidst at det her har været på vej, det er ikke noget der sker fra dag til dag. Absolut ingen info er dårlig stil. |
Mange tror stadig at paypal kræver en konto. Derudover er der mange der har oprettet en oprettet en paypal konto på deres email adresse for mange år siden, og kan ikke for lov til at betale med kort uden at logge ind på deres konto.
Derudover er der mange danskere der endnu ikke føler sig trykke ved Paypal.
Vi synes Paypal er fantastisk specielt fordi de tilbyder sælgerbeskyttelse, men det nytter ikke noget hvis ordrene ikke bliver gennemført, fordi kunderne hopper fra så snart de ser Paypal.
Bliv gratis medlem