Egentlig siger det sig selv, hvis man søger på vedkommende på Google. Det vælter ind med dårlig omtale, dårlig Trustpilot rating osv. Jeg vil dog gerne dele min frustration alligevel.
Hvis du står og mangler maskineri, så gør du dig selv en stor tjeneste, ikke at handle med ham. Produkterne er ikke helt i orden, reklamation er umuligt, "kundeservicen" er en rådden proces, han er flabet at høre på, og så skylder han mig en slat penge for noget maskineri, han købte af mig. Han har ikke tænkt sig at betale umiddelbart... Så husk at vær opmærksom på, hvem du giver kredit til. Jeg var lige en tand for hurtig i denne sag og brændte nallerne!
Samhandlen fandt sted før konkursen, og min advokat kom frem til at det faktisk er en privatgæld af en eller anden grund. Jeg synes bare ikke det bliver ret meget nemmere af den årsag. Jeg er ny herinde og var ikke lige obs på reglerne, men ville blot dele min frustration. Life goes on ;-)
Prøv at få en aftale med RKI, så du kan tjekke dine kommende kunder der, inden du takker ja til en opgave. Tror hurtig sådan en aftale tjener sig hjem. Bare en god ide, hvis du kan bruge den:)