Ja hvis du kan forventes at sælge for over 50.000 kr på en 12 mdrs periode skal du ha momsnummer og hvis hvis du skal importere noget fra uden for EU skal du ha importregistrering. For at få CVR / virksomhed skal du søge EN af de to - og jeg ville da sætte kryds i begge, men du behøver ikke i ansøgningen til statsamtet skrive andet end du søger tilladelse til at oprette CVR som i mit foregående link. Når du så ha OK, så skal du sætte kryds i moms (og import f.eks) og det koster helt og aldeles gratis det hele, dispensationsansøgning og stifte personlig virksomhed er gratis i Danmark god vind med med John H |
Tak jeg forventer nemlig at omsætte for over/tæt på de 50.000.kr på 12 mdr. Import skal jeg ikke med det jeg vil tilbyde.
Jeg er glad for du gad at kommentere her John og forklare mig det, da jeg på ingen måde troede det ville være gratis :)
Hvordan sætter jeg kryds ved moms efter jeg har fået tilladelse? Er det i et brev hvor der står hvad jeg ønsker at oprette eller noget lignende?
Min far har nemlig også selv prøvet at ville starte op med en vognmandsforretning, men der kostede det hvis noget med 50.000 med momsregistrering, det samme med min mormor som har haft personlig virksomhed.
Tak John
Mvh. Frederik