Jeg står i den skønne situation, at jeg - efter en kort pause - har bestemt mig for, at forfølge iværksætterdrømmer endnu engang, og arbejder i den forbindelse på højtryk for at skaffe nogle referencer indenfor Prestashop, Shopify samt WooCommerce til mit kommende webbureau.
I takt med, at jeg arbejder på at skaffe referencer, køre jeg naturligvis også et tilbud på en 100% køreklar webshop som kan bruges til når siden kommer op og køre, og til når jeg bliver CVR-registeret. I den forbindelse tænkte jeg at det var på tide, at få lavet det første visuelle til min egen virksomhed, og har derfor udarbejdet et logo som jeg rigtig godt kunne tænke mig jeres feedback på.
Jeg vil lade andre om at vurdere det designmæssige.
MEN, hvis du på et tidspunkt skal have trykt tøj eller andet der skal trykkes som staffage-farver, så kommer du til at fortryde de mange forskellige nuancer af gul/orange der er i logoet.
Så overvej eventuelt også at lave en mere simpel version til sådan noget.
Det var super dejligt med rådet som Jesper gav, og en mere simpel version af logoet er allerede ved at blive designet. Men er der slet ikke nogle som vil komme med lidt feedback på ovenstående logoer, hvad I synes om det og hvad vi eventuelt kan gøre bedre? :-)
Selve formen er ok. Jeg kan godt lide farvenuancerne, fordi det er varme farver, men okay, jeg tror, man skal lytte til Jesper Norbøll.
Du skal ikke gøre tingene sværere og mere avancerede, end de er, så slut-tag'en er kun til besvær, og derfor nr. 1 helt klart. Enig med Martin.
Hvorfor står der Koded? Er det navnet på et firma eller et brand? Jeg ville prøve med et andet ord, simpelthen fordi jeg ikke ved, hvordan koded skal udtales. Er det kodet - altså fx at et script er kodet med php - eller coded som på engelsk? Eller Kode D?
Mange tak for svaret. Jeg vil helt sikkert, som både du og Jesper siger få lavet en mere trykvenlig version til når der engang skal laves tryksager. Angående logoet, så tror jeg også det bliver nr 1. som dig og Martin nævner, kan godt se jeres pointe i, at det måske bliver for meget med slut-tag'et - det vil jeg helt sikkert tage til mig.
Hvad navnet angår, så er navnet på virksomhed, var dog meget itvivl men synes på en eller anden måde at det så meget godt ud. Det skal udtales Coded, altså som på engelsk, men bare stavet med et k istedet - men kan selvfølgelig godt se, at det er lidt et problem, hvis det er svært at udtale, så det vil jeg helt sikkert tænke over.
Endnu engang mange tak for jeres svar, det var super brugbart. I ønskes allesammen en super dag! :-)