Min webshop bygget op på joomla / virtuemart, og bliver hostet af sql, da min webdesigner er bosat i Indonesien. Mit problem er at mit webshop er uhyggelig langsom, så to spørgsmål til jer.
Der vil også være mulighed for at kigge på, hvordan selve Joomla og Virtuemart kan optimeres i forhold til hastighed.
Typisk så har man aktiveret en masse unødvendige ting, som indlæses sammen med hjemmesiden. Dertil kommer alt efter, hvordan f.eks. skabelonen er programmeret, kan man optimere selve koderne etc.
Så inden at du overvejer at skifte hosting, så ville jeg starte med at kigge på selve hjemmesiden og se om der kan optimeres.
Ja, den er uhyggeligt langsom. Det ser ud til at den er hostet i Texas i USA, her vil det hjælpe meget at få den til Danmark. Jeg tror, de fleste udbydere i Danmark kan hoste en Joomla tilfredsstillende, fx gigahost.dk
Men desuden ser Joomla'en også langsom ud:
- Slå plugins fra du ikke bruger
- Slå cachen til, når du er færdig med at lave ændringer, og hver gang du slår den til, så besøg alle sider med fx brokenlinkcheck.com, så cachen bygges op med det samme
Ja den er langsom, meget langsom. Så langsom at jeg desværre tror mange vil tro der er en fejl. Efter tålmodigt at have ventet i 6,9 sec kom jeg til forsiden.
Det værste er det ikke kun er indlæsning af forsiden der er langsom der er alle undersider også.
Vil du gerne se en af vores <a href="https://ravfund.dk">Ravlygter</a> i funktion eller evt. teste din egen er du altid velkommen på vores indendørs strand i Nordjylland.