Det er vel egentlig meget enkelt: på den ene side skal rvisoren vel have et eller andet for hans arbejde. hvis du ikke har fast prisaftale, så skal du betale hvad det koster medmindre du kan godtgøre at det er urimeligt. på den anden side: hvis han er ÅRSAG til at du lider tab, så har du selvfølgelig modkrav overfor ham (i forhold til det som han skal have). hvis modkravene overstiger hans berettigede krav, så har du en selvstændig sag. hvis ikke, så har du ikke og skal betale et eller andet. eksempel: Hvis han har sendt dig en regning på 50.000. Du mener den er for dyr, og burde koste 25.000, så skal du altså have en begrundelse. hvis du herudover mener han skal betale 15.000 for dokumenterbare tab, så ville jeg betale 10.000 til revisor. Herefter er sagen skåret til. han kan så anlægge sag mod dig for forskellen. enten får han så ret, eller han får uret. eksempel II: Hvis han har sendt dig en regning på 50.000. Du mener den er for dyr, og burde koste 25.000, så skal du altså have en begrundelse. hvis du herudover mener han skal betale 50.000 for dokumenterbare tab, så har du et selvstændigt krav på 25.000 Så skal du anlægge sag mod ham med påstand om betaling af 25.000. Du finder skabeloner på stævninger på www.domstol.dk
|
Claus Nilsson:Henrik Koudahl:Er det en godkendt revisor så drop retsag i første omgang og indklag ham så for revisornævnet.Jo, men hvad får jeg egentlig ud af det andet end at jeg også rasler lidt med en sabel? Fra Revisornævnets klagevejledning på deres hjemmeside:
Nævnets afgørelse kan ske i form af frifindelse, advarsel og bøde, samt i alvorlige tilfælde
ved frakendelse af revisors godkendelse.
Nævnet kan ikke tilkende erstatning eller sagsomkostninger eller bestemme, at revisor har
fortabt retten til honorar.
Hej Claus
Hvis Revisornævnet giver dig ret i klagen, så vil den godkendte revisor få en advarsel eller en bøde.
Revisornævnets afgørelse kan så efterfølgende anvendes i forbindelse med en evt. retssag, idet afgørelsen alt andet lige vil beskrive de forhold, som er gældende for afgørelsen.
Tonny